Reklama

Reklama

Poznajecie te miejsca? Tak wyglądało Kutno na zdjęciach sprzed 100 lat [FOTO]

Opublikowano: śr, 2 lut 2022 19:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jesteście ciekawi jak wyglądało Kutno na zdjęciach sprzed lat, a może chcecie sobie przypomnieć Wasze ulubione miejsca? Dziś zajrzymy w te najbardziej znane zakątki miasta, ale cofniemy się o ponad 100 lat, do początków XX wieku.

Reklama

Kutno na początku XX wieku

Dziś przeniesiemy się w czasie do lat 1900 – 1920. Jesteście ciekawi, jak wyglądał wtedy Plac Piłsudskiego, kutnowski dworzec czy ulica Królewska? W galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia pochodzące ze strony fotopolska.eu, z dokładnymi datami ich wykonania. 

Co działo się wówczas w Kutnie? 

5 stycznia 1904 w Teatrze Miejskim bawił Henryk Sienkiewicz. Cały dochód z prelekcji noblisty został przekazany na ubogie dzieci. Po występie pisarza, w pałacu w Parku Wiosny Ludów odbył się bal, na który mieli wstęp wyłącznie mężczyźni, kobiety natomiast mogły podziwiać Sienkiewicza przez niezamknięte okiennice.

W 1905 miał miejsce wielki strajk kolejarski. W tym samym roku do miasta dotarła elektryczność. Wiąże się z tym dzisiejsza nazwa ulicy Jasnej, ponieważ to właśnie tam znajdowała się rozdzielnia energii, zwana przez mieszkańców miasta „elektrownią”.

W 1906 Aleksander Prokowski otworzył w mieście pierwszą księgarnię

W 1907 nastąpiło otwarcie gmachu pierwszej szkoły średniej w Kutnie, zorganizowanej i zbudowanej przez Polską Macierz Szkolną. Jej dyrektorem został Stefan Chrupczałowski. Szkoła była czynna niecałe cztery miesiące.

W dniach 15–16 listopada 1914 miała miejsce bitwa pod Kutnem, która po przegranej Rosjan otworzyła Niemcom drogę do Warszawy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy