Kutno na początku XX wieku
Dziś przeniesiemy się w czasie do lat 1900 – 1920. Jesteście ciekawi, jak wyglądał wtedy Plac Piłsudskiego, kutnowski dworzec czy ulica Królewska? W galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia pochodzące ze strony fotopolska.eu, z dokładnymi datami ich wykonania.
Co działo się wówczas w Kutnie?
5 stycznia 1904 w Teatrze Miejskim bawił Henryk Sienkiewicz. Cały dochód z prelekcji noblisty został przekazany na ubogie dzieci. Po występie pisarza, w pałacu w Parku Wiosny Ludów odbył się bal, na który mieli wstęp wyłącznie mężczyźni, kobiety natomiast mogły podziwiać Sienkiewicza przez niezamknięte okiennice.
W 1905 miał miejsce wielki strajk kolejarski. W tym samym roku do miasta dotarła elektryczność. Wiąże się z tym dzisiejsza nazwa ulicy Jasnej, ponieważ to właśnie tam znajdowała się rozdzielnia energii, zwana przez mieszkańców miasta „elektrownią”.
W 1906 Aleksander Prokowski otworzył w mieście pierwszą księgarnię
W 1907 nastąpiło otwarcie gmachu pierwszej szkoły średniej w Kutnie, zorganizowanej i zbudowanej przez Polską Macierz Szkolną. Jej dyrektorem został Stefan Chrupczałowski. Szkoła była czynna niecałe cztery miesiące.
W dniach 15–16 listopada 1914 miała miejsce bitwa pod Kutnem, która po przegranej Rosjan otworzyła Niemcom drogę do Warszawy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.