reklama
reklama

Prawie milion złotych na specjalistyczną pomoc. W Gminie Kutno będą wspierać potrzebujących mieszkańców [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niecały milion złotych – to wartość projektu, którego głównymi założeniami jest wsparcie osób potrzebujących, niepełnosprawnych i tych, którym grozi ubóstwo. Inicjatywa jest skierowana do mieszkańców Gminy Kutno, a szczegóły przedstawiono w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej.
reklama

O projekcie opowiadała Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Modrzejewska, oraz inspektor w Urzędzie Gminy Kutno Rafał Augustyniak.

Na początku września Gmina zawarła umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Łodzi. Chodzi o dofinansowania realizacji projektu „Usługi Opiekuńcze w Gminie Kutno”. Wszystko ma ruszyć w październiku.

- Skala tego projektu wynosi prawie milion złotych. Wkrótce rozpoczniemy świadczenie usług opiekuńczych na taką kwotę. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO woj. łódzkiego na lata 2014-2020. Warto powiedzieć, że zasadami, które pokierowały nas do napisania projektu – a napisali go pracownicy GOPS – były wnioski zawarte w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Kutno. To dokument uchwalony na lata 2022-2026 – mówiła Justyna Jasińska.

Wójt dodała, że pomocna była także ocena zasobów pomocy społecznej. Projekt jest więc odpowiedzią na problemy dotykające mieszkańców Gminy Kutno.

Inicjatywę będą realizować pracownicy GOPS. Osobą merytorycznie odpowiedzialną za jego realizację będzie Małgorzata Modrzejewska, a kierownikiem projektu będzie Rafał Augustyniak.

Głównym celem projektu jest zwiększenie liczby osób objętych usługami opiekuńczymi. Wszystko jest skierowane do mieszkańców Gminy Kutno, którym grozi ubóstwo i wykluczenie społeczne, które ze względu na zły stan zdrowia lub niepełnosprawność nie są samodzielne i wymagają pomocy i wsparcia.

Uczestnicy projektu nie będą ponosić żadnych kosztów.

- Zaznaczę również, że projekt kierowany jest do opiekunów faktycznych tych osób. Przewidujemy, że w projekcie weźmie udział 75 osób. 40 to osoby wymagające pomocy, pozostałe osoby to opiekunowie. Zaplanowaliśmy kilka zadań w celu osiągnięcia celu projektu – mówiła Małgorzata Modrzejewska.

Wśród tych zadań wymieniono opracowanie indywidualnych ścieżek wsparcia i monitorowanie tego wsparcia. Pracownicy socjalni mają dokonać indywidualnej oceny sytuacji zdrowotnej, życiowej i materialnej osób wymagających pomocy. 

- W oparciu o to opracujemy kierunki i wymiar koniecznej pomocy. Następnie usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania będą świadczone przez opiekunki i opiekunów, będą one obejmować pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb, opiekę higieniczną, zalecenia zlecone przez lekarza dot. pielęgnacji, jak również będą miały na uwadze zapewnienie i utrzymywanie kontaktów z otoczeniem. Specjalistyczne usługi w miejscu zamieszkania będą obejmować rehabilitację fizyczną – podkreślała Kierownik GOPS.

Wśród zaplanowanych działań jest również wsparcie psychologiczne.

Zostanie zakupiony sprzęt opiekuńczy i rehabilitacyjny, który będzie można wypożyczać, będzie on dostępny w siedzibie GOPS przy ulicy Witosa w Kutnie. Przewiduje się, że wypożyczalnia będzie pracować w godzinach od 8 do 13.

Dobrą informacją jest to, że po zakończeniu projektu (koniec sierpnia przyszłego roku) sprzęt pozostanie w posiadaniu Gminy Kutno i będzie mógł służyć mieszkańcom.

Z ramienia Urzędu sposób realizacji projektu w zgodzie ze wszystkimi założeniami będzie monitorował Rafał Augustyniak.

- Trwa nabór chętnych osób. Mamy dość dużą skalę zainteresowania ze strony mieszkańców, natomiast chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom i dotrzeć do jak najszerszego grona przedłużyliśmy termin rekrutacji do końca przyszłego tygodnia, a więc do 23 września. Mamy jeszcze kilka ostatnich wolnych miejsc, zapraszamy wszystkie chętne osoby – mówił Rafał Augustyniak.

Formularze rekrutacyjne i regulamin są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej GOPS, oraz w siedzibie GOPS.

R. Augustyniak wspomniał o planach, które pokazują o jakiej skali pomocy mówimy. Zrealizowanych ma zostać prawie sześć tysięcy godzin usług opiekuńczych w miejscach zamieszkania lub pobytu uczestników, ponad 1,3 tysiąca godzin usług rehabilitacyjnych, prawie tysiąc godzin pomocy psychologicznej, oraz prawie 300 godzin wsparcia psychologicznego dla opiekunów. Dodać trzeba 1,1 tysiąca godzin pracy wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

- Dołożymy wszelkich możliwych starań, aby zainteresowani z korzystania z tych usług opiekuńczych byli zadowoleni. To efekt, którego spodziewamy się po zakończeniu projektu – zakończyła Wójt Justyna Jasińska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama