Reklama

Reklama

Przełom w sprawie wynagrodzeń dla strażaków OSP? Jest szansa na podniesienie stawek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum KCI

Przełom w sprawie wynagrodzeń dla strażaków OSP? Jest szansa na podniesienie stawek - Zdjęcie główne

Przełom w sprawie wynagrodzeń dla strażaków OSP z gminy Bedlno? Jest szansa na podniesienie stawek | foto archiwum KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wracamy do sprawy ekwiwalentów dla strażaków OSP z powiatu kutnowskiego. Jak już informowaliśmy, druhowie z gmin Bedlno i Oporów otrzymują najniższe wynagrodzenie za udział w akcjach w skali powiatu. Posłanka Paulina Matysiak pod koniec ubiegłego roku zwróciła się z pismem w tej sprawie do jednego z wójtów. Co wynika z jego odpowiedzi?

Reklama

Do końca czerwca 2022 roku wszystkie gminy w Polsce miały obowiązek przyjęcia nowych uchwał w sprawie ekwiwalentów dla strażaków OSP. Wynikało to z wejścia w życie nowej ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Zapisy te określały maksymalną kwotę, jaką samorządy mogą przyznać strażakom za każdą godzinę udziału w akcji ratowniczej i szkoleniach.

Sprawie przyglądała się wówczas posłanka Paulina Matysiak, która apelowała do samorządów powiatu kutnowskiego o wyższe stawki, ponieważ różnice między nimi były znaczące.

- 24 czerwca 2022 roku miałam przyjemność poruszyć ten temat podczas sesji Rady Gminy Bedlno w pow. kutnowskim. Ta gmina z moich rodzinnych stron niechlubnie wyróżniała się uchwałą z 2008 roku, w której ekwiwalent za udział w akcji ratowniczej wynosił… 2 zł za godzinę. W większości okolicznych gmin powiatu kutnowskiego stawki oscylują w granicach od 18 do 20 zł - informuje posłanka w mediach społecznościowych.

Finalnie radni przyjęli stawkę wynoszącą odpowiednio 10 zł za godzinę udziału w akcji ratowniczej i 5 zł za godzinę udziału w szkoleniu. Na wygłoszony apel posłanki o podwyższenie kwot odpowiedzieli, że nie jest to możliwe ze względu na środek roku budżetowego i brak zabezpieczenia tych środków.

Posłanka Lewicy przygotowała dokładne zestawienie, uwzględniające nowo przyjęte uchwały w sprawie ekwiwalentów dla strażaków ochotników z powiatu. Kwoty przedstawiają się następująco:

1. Gmina Dąbrowice — 18 zł za godzinę akcji ratowniczej i 8,50 zł za godzinę szkolenia;
2. Gmina Krośniewice — 20 zł w obu przypadkach;
3. Gmina Krzyżanów — 24 zł i 14 zł;
4. Gmina Kutno — 23 zł i 12 zł;
5. Gmina Łanięta — 25 zł i 10 zł;
6. Gmina Nowe Ostrowy — 22 zł i 12 zł;
7. Gmina Strzelce — 22 zł i 5 zł;
8. Gmina Żychlin — w obu przypadkach 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, tj. ok. 32 zł.

Tymczasem gmina Bedlno (wraz z gminą Oporów) znacząco odstaje od swoich sąsiadów. Stawki wynoszą odpowiednio 10 zł za godzinę udziału w akcji ratowniczej i 5 zł za godzinę udziału w szkoleniu. Po uwzględnieniu wszystkich gmin średnia dla powiatu kutnowskiego wynosi około 20 zł dla pierwszej kategorii i 12 zł dla drugiej.

Pod koniec 2022 roku Matysiak wystosowała pismo interwencyjne do wójta gminy Bedlno. W odpowiedzi na nie włodarz podkreślił, że stawki ekwiwalentu w gminie nie są zamrożone i w stosownym czasie zostaną podwyższone: „Przytaczając powyższe wywody, władze samorządowe gminy Bedlno nie zamrażają wysokości ekwiwalentu i zapewne w stosownym dla stron (tj. władz gminnych OSP i władz samorządowych gminy) momencie zostanie dodana korekta wysokości ekwiwalentu”.

- Strażacy ochotnicy są jednym z filarów naszego bezpieczeństwa, dlatego powinni otrzymywać godne wynagrodzenie za swoje poświęcenie. Jestem im ogromnie wdzięczna za to, co dla nas robią. Mam nadzieję, że wkrótce w całym powiecie będą mogli liczyć na równe kwoty, bo wartość ich pracy nie powinna zależeć od granic administracyjnych — dodaje posłanka partii Razem.

Info: Biuro Poselskie P. Matysiak

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy