Reklama

Reklama

Przestępczość w dobie pandemii. W Kutnie i okolicach mniej kradzieży, pobić i "przekrętów" gospodarczych, ale...

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Przestępczość w dobie pandemii. W Kutnie i okolicach mniej kradzieży, pobić i "przekrętów" gospodarczych, ale... - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe/archiwum KCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zdominowany przez pandemię rok 2020 wywrócił życie wszystkich Polaków do góry nogami. Towarszyszące sytuacji epidemicznej zmiany w życiu społecznym dotknęły również jego ciemniejszej strony. Jak COViD-19 wpłynął na przestępczość w powiecie kutnowskim? Przedstawiamy garść statystyk z policyjnych raportów.

Reklama

Jak podkreśla kutnowska policja, w tym szczególnym 2020 roku, funkcjonariusze, oprócz wykonywania ustawowych zadań jak ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, czy wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, wspierali również cały czas służby sanitarne w walce z koronawirusem, aby ograniczyć jego transmisję.

- To ogromna liczba  sprawdzeń osób przebywających na kwarantannie czy w izolacji (ponad 15 tysięcy przez cały 2020 rok) i bardzo duże obciążenie dodatkowymi zadaniami policjantów, których również coronawirus nie omijał. Kontrolowaliśmy dodatkowo min. transport zbiorowy, placówki handlowe i inne obiekty pod kątem przestrzegania obostrzeń - wylicza oficer prasowy KPP w Kutnie, podkom. Edyta Machnik.

Głównym zadaniem policjantów wciąż było jednak ściganie przestępców. Jak wyglądają statystyki za ubiegły rok? 

W 2020 roku w  powiecie kutnowskim popełniono w sumie 1498 przestępstw, tj. o 480 mniej niż w roku 2019, a ich wykrywalność szacuje się na poziomie ponad 70 procent.

Wykrywalność w kategorii siedmiu najważniejszych przestępstw, najbardziej dokuczliwych dla obywateli za 2020 rok szacuje się na poziomie porównywalnym z rokiem 2019 tj ponad 44 procent .W  2020 roku na terenie powiatu kutnowskiego stwierdzono ich 585.

Mniej pobić, rozbojów, kradzieży i przestępstw gospodarczych

Z policyjnych raportów wynika, że spadła liczba bójek i pobić. W roku 2019 stwierdzono tego typu przestępstw 16, natomiast w 2020 roku 13, przy wykrywalności na poziomie prawie 85 procent. 

Odnotowano również spadek przestępstw rozbójniczych. W 2019 roku stwierdzono 15 przestępstw tej kategorii, a w 2020 - 9, przy wykrywalności ponad 66 procent. 

A na tym nie koniec pozytywnych trendów. Spadek zauważono także w przypadku:

przestępstw uszczerbku na zdrowiu -  2019 roku stwierdzono tych przestępstw 50 , a w 2020 roku 37 przy wykrywalności ponad 91 procent.

- kradzieży -  2019 roku stwierdzono tych przestępstw 232 , a w 2020 roku 217 przy wykrywalności 35 procent.

Największy spadek odnotowano jednak w przypadku przestępstw gospodarczych. - 206 w 2020 roku w stosunku do 606 za 2019 rok. Wykrywalność za 2020 roku szacuje się na poziomie ponad 73 procent. 

Nie aż tak kolorowo...

Kutnowska policja podkreśla, że to, co wymaga zwiększenia wysiłków i  szczególnej uwagi, pomimo wzrostu wykrywalności o ponad 17 procent w porównaniu z rokiem 2019, to kradzieże z włamaniem, których w 2020 roku odnotowano o 76 więcej  niż w 2019 roku.

Wzrosła także przestępczość narkotykowa. Liczba stwierdzonych przestępstw w tej kategorii wzrosła o 19 w porównaniu z rokiem 2019. Ich wykrywalność za 2020 roku szacuje się na poziomie ponad 98 procent.

Ponadto policja w całej Polsce alarmuje o wysypie oszustw internetowych oraz wzmożonej działalności osób naciągających osoby starsze.

W ostatnich miesiącach informowaliśmy na łamach naszego portalu o oszustach podszywających się pod firmę InPost (TUTAJ), firmę DPD (TUTAJ) pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (TUTAJ), administratora platformy Netflix (TUTAJ), urzędników Komisji Nadzoru Finansowego (TUTAJ), czy nawet naszych znajomych z Facebooka (TUTAJ).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy