Reklama

Reklama

Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli 48. Święto Róży w oku kamery! [FOTO/WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Podobnie było w przypadku tegorocznego 48. Święta Róży. Wielkie otwarcie imprezy, Ogólnopolska Wystawa Róż, koncerty gwiazd czy Jarmark Różany to tylko kilka z całej masy atrakcji, które czekały wówczas na kutnian i gości z całej Polski. Warto zatem podsumować i przypomnieć sobie wszystkie najpiękniejsze momenty. Pomóc w tym może film opublikowany przez Kutnowski Dom Kultury.

Reklama

Filmy opublikowane przez KDK możecie obejrzeć poniżej. 

Coroczne święto miasta z wielkim rozmachem zostało oficjalnie otwarte w piątkowy wieczór. 9 września Plac Wolności zamienił się w plenerową scenę z wybiegiem, na którym pojawiły się modelki w kwiatowych kreacjach utkanych przez mistrzów florystyki: Małgorzatę Szwagiel, Joannę Kiedacz, Zbigniewa Dziwulskiego oraz Huberta Lamańskiego. Wśród muz Mistrzów znalazła się też sama Królowa Róż – Wiktoria Kwit, która po raz pierwszy zaprezentowała się szerokiej publiczności w przepięknej, pomarańczowej, kwiatowej sukni. Modelkom na scenie towarzyszył zespół artystyczny Mimello. Ich etiuda bez słów opowiadała o zakochaniu... i róży, która jest jego nieodłącznym symbolem.

Miłość i wszystkie inne emocje można też wyśpiewać. Najlepszym przykładem na to był zapierający dech występ Małgorzaty Walewskiej, która sprawiła, że serca kutnian i wszystkich gości zabiły mocniej na zakończenie pierwszego dnia Święta Róży.

W sobotę pogoda momentami pokazywała swoje kapryśne oblicze. Schronienie przed deszczem i ukojenie zmysłów oferował budynek Kutnowskiego Domu Kultury. Do środka zapraszał aromat tysięcy kwiatów wyeksponowanych na Ogólnopolskiej Wystawie Róż. Odwiedzający mogli podziwiać aż 141 różanych bukietów rywalizujących o tytuł Złotej Róży w Profesjonalnym Konkursie Różanym. Nie zabrakło tam także (rekordowej ilości!) 173 eksponatów zgłoszonych przez mieszkańców Miasta Róż w Amatorskim Konkursie Różanym. Dla wielbicieli roślin czekały też warsztaty florystyczne. Sobotnie popołudnie upłynęło ponadto pod znakiem Konferencji Różanej. Tam ogromem doświadczeń i wiedzy wymieniali się eksperci z całej Europy.

Spotkanie było też okazją do podsumowania 10 lat wdrażania idei Kutno – miasto róż, tworzącej różany wizerunek miasta. W trakcie Konferencji Różanej, zastępca prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak podziękował osobom, które w ciągu ostatniej dekady wykazały się szczególnym zaangażowaniem przy realizacji przedsięwzięć związanych z kultywowaniem tradycji różanej i budowaniem marki Kutno – miasto róż. Wyróżnieni zostali: Michał Adamski, Weronika Lenarczyk, Radosław Rojewski, Marcin Tworus, Jarosław Makowski, Wija Łukomska, Liliana Urbańczyk-Wójcik, Paulina Andryszczak, Tadeusz Pałka, Andrzej Ćwik oraz Bożena Gajewska, Maciej Kostrzewa i Łukasz Rojewski. Podczas konferencji zaprezentowana została także publikacja pt.: "10 lat idei Kutno – miasto róż".

Świętu Róży towarzyszyły ciekawe wystawy, które ozdobiły ściany KDK m.in. obrazy Lidii Pruk "Z ogrodu", plansze poświęcone różanej historii braci Eizyk oraz fotografie inspirowane malarstwem "Wyjść z obrazu, czyli kwarantanna ze sztuką" stworzone przez rodzinę i przyjaciół Agnieszki Dąbrowskiej-Walczak. Ponadto w pawilonie wystawienniczym odbyła się premiera ogromnej infografiki pt. "Panorama historii Kutna".

Deszcz nie stanowił przeszkody dla spacerów, zakupów i świetnej rozrywki. W parku Traugutta czekało wiele niespodzianek: Kiermasz Różanych Różności, Plenerowe Targi Różane z sadzonkami w donicach od najlepszych producentów, kiermasz i warsztaty ludowego rękodzieła, a także efektowne instalacje florystyczne w formacie XXL. Zespół florystów zachwycająco ozdobił parkowe trawniki, drzewa i pergole, ukwiecił także nowy pomost.

Zupełną nowością w tym roku był laser show, który zamienił staw przed Kutnowskim Domem Kultury w gigantyczną scenę dla światła i wody. Zawieszony w przestrzeni obraz był niczym gigantyczny hologram i dostarczał widzom monumentalnych wrażeń.

Mocniejsze bicie serca gwarantowały koncerty na dużej scenie muzycznej, gdzie tłum do wspólnej zabawy porwały tegoroczne gwiazdy: Baranovski, Kayah oraz Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów.

Muzyka Wśród Róż rozbrzmiewała także w centrum miasta. Na Placu Wolności i Placu Piłsudskiego grały najlepsze kapele uliczne, m.in.: Dixie Tigers Band, Wisła Hot 4, Orkiestra na Dużym Rowerze czy Urwani z Wesela. Nie zabrakło też gorących setów od Alvee Deejay i poruszającego głosu Basi Kawy. Najlepsi młodzi wokaliści z całej Polski zaprezentowali się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca podczas finału XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kwietnik.

W centrum miasta zabiły także dwa ogromne, wyplecione z róż serca. Jedno z nich stworzone zostało z 1000 róż Avalanche w kolorze perłowej bieli. Drugie zamieniło się w ramkę fotograficzną pięknie eksponującą wieże Kościoła pw. św. Wawrzyńca – charakterystyczny punkt panoramy miasta. Zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, różane serce stanowiło popularne miejsce do pamiątkowych fotografii.

Wiele radości dla małych i dużych zagwarantował lunapark oferujący zarówno spokojne rodzinne przejażdżki, jak i atrakcje odczuwalnie przyspieszające tętno. Wyjątkową okazją do zobaczenia panoramy miasta kusiło też potężne młyńskie koło ustawione na Placu Piłsudskiego. Wśród wielu atrakcji dla rodzin z dziećmi znalazła się także pełna niespodzianek Stara Zagroda Teatru Wagabunda.

W słoneczną niedzielę poznaliśmy laureatów różanych zmagań. Upominki na scenie KDK wręczono wszystkim uczestnikom akcji społecznej WyRÓŻnij Się! Serce publiczności odwiedzającej Ogólnopolską Wystawę Róż skradła róża Pullman Orient Express® od Tadeusza Pałki. 

Jury Profesjonalnego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2022 wyłoniło zwycięzców, a trofea trafiły do:

  • Złota Róża dla odmiany Ashley, Hodowca: Tantau, Producent: Rosarium Chodun Rosarium Szkółka Róż
  • Srebrna Róża dla odmiany Lions Rose, Hodowca: Kordes, Producent: Roza Sobieszek
  • Brązowa Róża dla odmiany Baronin zu Guttenberg, Hodowca: Tantau, Producent: Rosarium Chodun Rosarium Szkółka Róż
 

W Amatorskim Konkursie o Złotą Różę Kutno 2022 zwyciężyły:

  • Złota Róża – Joanna Żółtowska / Eksponat nr 145 – róża NN
  • Srebrna Róża – Joanna Żółtowska / Eksponat nr 58 – róża Chopin
  • Brązowa Róża – Monika Puścian / Eksponat nr 160 – róża Hansestadt Rostock
 

To był najbardziej różany weekend w Polsce. Pod tegorocznym hasłem "Tu bije serce" kryje się miłość do róż, pasja i przyjemność obcowania z urodą najpiękniejszego z kwiatów. Kolejna, 49. edycja już za rok!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy