Nieproszeni goście
Zazwyczaj myślimy o kleszczach w kontekście wiosennych i letnich wędrówek po leśnych szlakach oraz w trakcie pikników na świeżym powietrzu.
To właśnie wtedy najczęściej zabezpieczamy się przed tymi małymi, ale groźnymi stworzeniami, a po powrocie do domu dokładnie przeszukujemy swoje ciało, aby upewnić się, że nie przyprowadziliśmy ze sobą niechcianego gościa. Jednak, jak pokazuje najnowsze ostrzeżenie wydane przez Lasy Państwowe, kleszcze pozostają aktywne nawet w grudniu.
- Spowodowane to jest stosunkowo wysokimi temperaturam, jak na tą porę roku. - tłumaczą Lasy Państwowe.
Leśniczy z okolic Iławy przekazał, że znalzał na sobie kleszcza, co jest wyraźnym sygnałem, że te pajęczaki nie zamierzają w tym roku odpocząć.
Warto więc, planując przedświąteczny spacer do lasu lub poszukiwania idealnej choinki, pamiętać o ryzyku związanym z kleszczami. Po powrocie do domu zachęcamy do dokładnego obejrzenia siebie i swoich towarzyszy, aby upewnić się, że nikt nie przyniósł ze sobą tego niebezpiecznego pasażera.
Kleszcze najczęściej wbijają się w miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza, takie jak zgięcia kolan, pachy czy okolice szyi. To właśnie tam ryzyko wystąpienia ukąszenia jest największe. Warto być szczególnie czujnym, ponieważ kleszcze mogą przenosić różne choroby, a najczęściej stwierdzaną chorobą odkleszczową jest borelioza.
Z tego powodu, niezależnie od pory roku, warto zachować ostrożność i pamiętać o zabezpieczeniach przed kleszczami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.