Reklama

Reklama

Rakotwórcze pyły w powietrzu! Sprawdź ich poziom w Kutnie

Opublikowano: pt, 10 lis 2017 12:38
Autor:

Rakotwórcze pyły w powietrzu! Sprawdź ich poziom w Kutnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zima zbliża się wielkimi krokami, za oknami temperatura spada z dnia na dzień, a to oznacza, że kominy (i atmosfera) coraz częściej wypełnią się dymem domowych pieców oraz rakotwórczymi pyłami. Dzięki niedawno uruchomionej stacji pomiarów każdy może sprawdzić stan powietrza, którym oddycha podczas spaceru kutnowskimi ulicami.

Reklama

O paleniu śmieciami przez kutnian pisaliśmy już TUTAJ. Problem ten w okresie zimowym występuje w naszym mieście co roku i mało kto zdaje sobie sprawę ze szkodliwości zatruwania powietrza. Teraz można już wymiernie sprawdzić jego stan dzięki miernikom zawartości szkodliwych pyłów PM10 i PM2.5. Wystarczy kliknąć TEN LINK, by przekonać się o stanie powietrza w ujęciu godzinowym i dziennym nawet do miesiąca wstecz.

Co ciekawe (i niepokojące) mimo dopiero rozkręcającego się sezonu grzewczego normy w Kutnie już zaczynają być przekraczane. Na szczęście jednak póki co jedynie w wymiarze pojedynczych godzin, podczas gdy krajowe normy dla pyłów drobnych ustalone są w oparciu o przekroczenie w skali całej doby. Niemniej - warto sprawdzić, kiedy lepiej przesunąć wyjście z domu, by nie trafić akurat na godziny smogowego szczytu.

Pył zawieszony PM10

Drobny pył zawieszony PM10 (particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany).

Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku.
Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3.
200 µg/m3 to poziom informowania dla stężenia 24-godzinnego.
300 µg/m3 to poziom alarmowy dla stężenia 24-godzinnego.

Pył przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Stwierdzono, że cząstki o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych.

Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Pył zawieszony PM2,5

Pył zawieszony PM2,5 (particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Do atmosfery emitowany jest jako zanieczyszczenie pierwotne powstające w wyniku procesów antropogenicznych i naturalnych oraz jako zanieczyszczenie wtórne, powstające w wyniku przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, lotnych związków organicznych i trwałych związków organicznych.

Pył PM2,5 jest również zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery.

Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

27 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2013
25 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2015
20 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2020

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

    Ja

    Witam. Gdzie jest zainstalowany czujnik? Pozdrawiam

  • 4 lata temu | ocena +18 / -18

    Za pięć Północna :)

    Pozdrawiam właściciela posesji przy skrzyżowaniu Północnej z Kościuszki. Nie wiem czym Pan tam pali w piecu ale kopci Pan gorzej niż popsuty diesel. Myślałem że po 22 jest mgła.