O problemie mieszkańców Łąkoszyna pisaliśmy na początku ubiegłego roku. Skierowali oni wtedy skargę na uchwałę Rady Miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Rozbudowa cmentarza na Łąkoszynie nielegalna
Opublikowano:
Autor: ag
Przeczytaj również:
WydarzeniaPo prawie 9 latach walki mieszkańców ul. Staffa o sprawiedliwość pojawiło się światełko w tunelu. Przez lata nikt nie chciał przyznać im racji w sprawie, jak mówią, nielegalnej rozbudowy cmentarza i samowolki, jakiej dopuszczał się proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Kutnie. W sprawie opinię wydał w końcu Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego i brzmi ona jednoznacznie: rozbudowa jest nielegalna.O problemie mieszkańców Łąkoszyna pisaliśmy na początku ubiegłego roku. Skierowali oni wtedy skargę na uchwałę Rady Miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
- Uchybienia dotyczą naruszenia właściwości organów w zakresie sporządzania planu miejscowego polegającego na wszczęciu procedur pomimo brak wniosku biskupa diecezjalnego o przeznaczenie terenu na poszerzenie cmentarza; istotnego naruszenia procedury sporządzenia planu poprzez rozszerzenie cmentarza wyznaniowego bez zgody właściwego inspektora sanitarnego oraz istotnego naruszenia procedury, a także zasad sporządzania planu poprzez przeznaczenie terenu pod powiększenie cmentarza bez przeprowadzonych badań potwierdzających spełnienie wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze - czytamy w dokumencie.
Wcześniej skierowali oni formalny wniosek do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kutnie o zakazanie dalszych pochówków na terenie powiększonego cmentarza, a do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kutnie zawiadomienie o samowoli budowlanej w zakresie rozbudowy cmentarza.
Na początku roku PPIS w Kutnie wydał postanowienie o odmówieniu wszczęcia postępowania administracyjnego w ww. sprawie, uzasadniając to tym, iż wniosek pochodzi od osób, które nie są strona postępowania, a strefa ochronna jest zachowana. Mieszkańcy nie dali jednak za wygraną - złożyli na nie zażalenie i wnieśli o uchylenie postanowienia. W uzasadnieniu zamieścili mapę, która obrazuje, że ich działki położone są albo bezpośrednio przy granicy z terenem bezprawnie powiększonego cmentarza, albo w granicach stref ochronnych.
Skarga na uchwałę Rady Miasta będzie rozpatrywana niebawem, jednak pierwsze dobre wiadomości dla mieszkańców pojawiły się dwa tygodnie temu, kiedy to Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Łodzi uchylił decyzję Powiatowego Inspektoratu Budowlanego w Kutnie, podzielając tym samym zdanie mieszkańców.
W uzasadnieniu czytamy m. in., że "roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (...), cmentarz w całości jest traktowany jako budowla i jego budowa, a tym samym również rozbudowa, nie została zwolniona z obowiązku pozyskania pozwolenia na budowę". A także, że "na terenie działki nr 775/7 zlokalizowana została powierzchnia grzebalna obejmująca dwa groby oraz ciąg pieszy. Podważa to uznanie terenu terenu omawianej nieruchomości za parking".
Postępowanie zostanie przeprowadzone ponownie. W pierwszej kolejności zostanie zbadana legalność rozbudowy cmentarza, a także zweryfikowane zostanie czy ewentualnie wydane decyzje o pozwoleniu na budowę uwzględniały budowę ogrodzenia.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE