„Zachor znaczy pamiętaj!”
Jestem synem Ocalałej z Holokaustu Wandy Albińskiej urodzonej w Kutnie. Od kilku lat wraz z moją Mamą coraz częściej przyjeżdżam do Kutna i spotykam się tutaj z ogromną sympatią i zrozumieniem Kutnian. Bardzo mi zależy na tym, by historia żydowskich mieszkańców Kutna nie uległa zapomnieniu. Dlatego też założyłem Fundację „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna”, o czym mam zaszczyt Was poinformować.
Celem Fundacji jest:
1. Działalność edukacyjna, badawcza i kulturalna mająca na celu upamiętnianie i upowszechnianie pamięci o żydowskich mieszkańcach Kutna, w szczególności zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz pamięci o nielicznych ocalałych z Zagłady mieszkańcach Kutna.
2. Działania edukacyjne, badawcze i kulturalne mające na celu promowanie kulturalnej, społecznej i gospodarczej spuścizny tej niegdyś tętniącej życiem społeczności żydowskiej.
3. Zapewnienie pomocy materialnej i logistycznej w zakresie tworzenia lub odnawiania miejsc pamięci, grobów i innych obiektów o znaczeniu historycznym dla żydowskiej społeczności Kutna, w tym przede wszystkim odbudowie cmentarza żydowskiego w Kutnie.
Mam nadzieję na dobrą współpracę na rzecz pielęgnowanie dziedzictwa żydowskiego w Kutnie oraz wspólną pracę nad odbudową materialnych śladów obecności społeczności żydowskiej w Kutnie. W imieniu Fundacji zapraszam wszystkich chętnych do współpracy.
Jednocześnie chciałbym w imieniu Fundacji „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna” zaprosić społeczność kutnowskich szkół (uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich w Kutnie) do udziału w edukacyjnym zadaniu publicznym „Zachor znaczy pamiętaj!” dofinansowanym ze środków Prezydenta Miasta Kutno. Udział w zadaniu jest nieodpłatny.
Zadanie publiczne pn. „Zachor znaczy pamiętaj!” jest pierwszym zadaniem o charakterze edukacyjnym, jakie realizuje nowo-powstała Fundacja „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna”. Czynimy to z potrzeby przywracania i kultywowania pamięci i ochrony żydowskiego dziedzictwa historycznego Kutna, a szczególnie odbudowy cmentarza żydowskiego w Kutnie.
I właśnie tematowi przywracania należnego szacunku cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie chcemy przede wszystkim poświęcić działania w tym zadaniu publicznym. Naszymi Partnerami w zadaniu są Kutnowski Dom Kultury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie.
Zapraszamy do oglądania wystawy edukacyjnej pt. „Rzecz o Izraelu” użyczonej nieodpłatnie przez Ambasadę Izraela w Polsce. Wystawa będzie czynna w dniach: 7-31 maja 2025 w siedzibie Kutnowskiego Domu Kultury.
WSTĘP WOLNY.
Wystawa zaznajamia z Izraelem w inny sposób – nie przez wspaniałe krajobrazy czy wybitnych ludzi (choć w Izraelu nie brakuje żadnego z nich), lecz za pośrednictwem przedmiotów i opowiadanych przez nich historii. Zapraszamy na wernisaż wystawy – 7 maja 2025r.(środa) o godz.11.00.
19 maja 2025 roku zabieramy uczniów kutnowskich szkół w edukacyjną podróż śladami kutnowskich Żydów i Żydówek przez sztetl Kutno, Judenlager Konstancja, cmentarz żydowski w Kutnie, aż do miejsca ich Zagłady w niemieckim Obozie Zagłady Kumhof w Chełmnie nad Nerem. W Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, z muzealnym przewodnikiem zwiedzą Muzeum oraz przejdą przez Las Rzuchowski (w którym znajduje się największy grób masowy w Europie) aż do tablicy pamiątkowej przypominającej Zagładę kutnowskich Żydów, gdzie położą kamienie pamięci.
W maju i czerwcu 2025 roku zapraszamy na spacer po cmentarzu żydowskim w Kutnie (z przewodniczką) połączony z opowiadaniem o jego historii oraz o mieszkańcach Kutna pochowanych na cmentarzu żydowskim w Kutnie, których macewy są przechowywane w muzealnym magazynie.
Na przełomie października i listopada 2025 roku wraz z naszym Partnerem Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kutnie oraz jej dyrektorką Magdaleną Konczarek zapraszamy do oglądania edukacyjnej wystawy nt. historii cmentarza żydowskiego w Kutnie. Wernisaż wystawy odbędzie się podczas Festiwalu Szaloma Asza, będzie też bezpłatny katalog do wystawy. Wystawa będzie prezentowana przez miesiąc w siedzibie Partnera Kutnowskiego Domu Kultury.
Także na przełomie października i listopada 2025 roku odbędzie się nieodpłatny pokaz filmu dokumentalnego Agnieszki Arnold pt. „Kutno” w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury dla uczniów kutnowskich szkół. Film pt. „Kutno” powstał w 1995 roku, przedstawia tragiczne losy kutnowskiej społeczności żydowskiej w Kutnie oraz opowiada o ważnych dla Kutna postaciach żydowskiego pochodzenia: Katriel i Aron Eizyk, Adam Kersten, Samuel Laron Falc, Szalom Asz. W tym roku mija 30 lat od wyprodukowania, tego istotnego dla kutnowskiej historii, filmu.
Autorką i koordynatorką tego zadania jest Bożena Gajewska, którą zaprosiłem do zarządu Fundacji (email: bozena.gajewska@op.pl tel. 603716132).
Luc Albinski
Fundator i prezes zarządu
Fundacji „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna”
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.