Duże pieniądze dla Kutna
- Kolejne korzyści płyną z ekologicznej inwestycji zakończonej w mijającym już roku. Modernizacja oświetlenia ulicznego okazała się sukcesem, który został doceniony na arenie krajowej w postaci nagród: dla miasta na Smart City Expo w Łodzi oraz dla firmy Signify na Smart City Forum we Wrocławiu – przypomina Urząd Miasta w Kutnie.
Jak zauważa Ratusz, Kutno było również stawiane za wzór wprowadzania inteligentnych technologii w przestrzeni publicznej na Smart City Forum w Warszawie. Ponadto wymiana oświetlenia to zdecydowane oszczędności w rachunkach za prąd, którego zużywa się teraz czterokrotnie mniej.
- To również wymiar ekologiczny, bo mniejsze zapotrzebowanie na prąd, to mniejsze zanieczyszczenie środowiska. To z kolei podstawa do wydania tzw. białych certyfikatów, o które wnioskowaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem wspomnianej modernizacji. Białe certyfikaty przyniosły dla miasta prawie 400 000 złotych. Te pieniądze zasilą nadwyżkę budżetową na przyszły rok. W planach jest wykorzystanie ich na kolejne inwestycje oświetleniowe – zapowiada Urząd Miasta.
Jak przypominają pracownicy UM, w ramach projektu modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie całego miasta wymieniono ponad 4000 opraw oświetleniowych. Stare, sodowe oprawy zastąpiły nowoczesne LED-owe źródła światła.
Co obejmowała inwestycja?
Ponadto w Kutnie zainstalowany został też inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznym. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na zarządzanie oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie. System na bieżąco monitoruje stan opraw oświetleniowych i wskazuje wszelkie awarie oraz usterki techniczne na wirtualnej mapie.
- Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy Urzędu Miasta mogą teraz bez problemu zdalnie wyłączyć dowolną część oświetlenia ulicznego. Za pomocą kilku kliknięć na komputerze, mogą również zmienić natężenie światła w oprawie. Dane systemu przechowywane są na bezpiecznym zewnętrznym serwerze – opisuje Magistrat.
Nowe oświetlenie to przede wszystkim bezpieczeństwo ale i efekt ekologiczny. Zużycie energii elektrycznej spadło czterokrotnie. Zainstalowana w oprawach moc spadła bowiem z 588 kW do 138 kW. Mniejsze zużycie energii to oszczędności dla budżetu miasta.
Inwestycja została dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Całkowity koszt inwestycji to 9 376 000 zł z czego 7 700 000 zł to pożyczka i dotacja z WFOŚGiW.
Oprawy oświetleniowe dostarczyła firma Philips-Signify. Inwestycję zrealizowała firma Eltast sp. z o.o.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.