Reklama

Reklama

Skromna iluminacja świąteczna, Sylwester Miejski pod dużym znakiem zapytania. Wszystko przez szalejące ceny prądu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Skromna iluminacja świąteczna, Sylwester Miejski pod dużym znakiem zapytania. Wszystko przez szalejące ceny prądu - Zdjęcie główne

Ceny prądu przełożą się na skromniejszą iluminację świąteczną. W Kutnie prawdopodobnie nie odbędzie się Sylwester Miejski | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bardzo trudna sytuacja miejskich spółek, którą mogą odczuć mieszkańcy. Burza mózgów w Ratuszu, której efektem ma być znalezienie oszczędności. Przed polskimi samorządowcami trudny okres, dlatego także w Kutnie pod uwagę brane są różne warianty działań. O szczegółach poinformowało nas Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Kutnie i Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

Reklama

Wspomniał o szalenie rosnących cenach energii elektrycznej, które mocną nadszarpną finansami miast i gmin.

Krótko po opublikowaniu mocnego wystąpienia włodarza Żychlina zapytaliśmy Urząd Miasta w Kutnie o to, jak przez pryzmat cen energii elektrycznej kształtuje się sytuacja w naszym mieście.

Joanna Brylska z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Kutnie poinformowała nas, że Kutno uczestniczyło w grupowym zakupie energii elektrycznej. 

W ramach przeprowadzonego postępowania przetargowego od czerwca br. Miasto obowiązują nowe ceny za energię elektryczną:

  • oświetlenie uliczne - 0,7443 netto zł za kilowatogodzinę + 5 proc. VAT (dotychczasowa stawka 0,2865 netto zł/ kWh)
  • sygnalizacja świetlna, Plac Wolności, obiekty użyteczności publicznej tj. urząd miasta, Urząd Stanu Cywilnego - 0,8260 netto zł za kilowatogodzinę + 5 proc. VAT
 

Umowa na zakup energii elektrycznej z przytoczonymi stawkami wygasa 31 grudnia 2024 roku. 

- Szkoły i przedszkola miejskie podpisały odrębne umowy na zakup energii w ramach innej Grupy Zakupowej. Aktualna stawka dla nich to 0,8290 netto zł za kilowatogodzinę + 5 proc. VAT – podaje Joanna Brylska z Biura Prasowego UM Kutno.

Poinformowano nas także, że koszty oświetlenia ulic w 2021 roku wyniosły ok. 1,5 miliona złotych. Z kolei za osiem miesięcy bieżącego roku Ratusz musi liczyć się z kwotą około miliona złotych.

- Obecnie trwa modernizacja oświetlenia ulicznego, energochłonne lampy sodowe wymieniane są na lampy LED. Przy wzroście kosztów energii na poziomie ok. 300%, może okazać się, że inwestycja ta nie wygeneruje oszczędności na takim poziomie, jakiego oczekiwaliśmy. Natomiast strach pomyśleć, jakie byłyby do poniesienia koszty energii, gdybyśmy tej modernizacji nie rozpoczęli - informuje prezydent Zbigniew Burzyński

Prezydent dodaje, że w Ratuszu wszyscy zdają sobie sprawę z trudnej i dynamicznej sytuacji na rynku energetycznym.

- Analizujemy wszelkie działania umożliwiające zmniejszenie zużycia energii elektrycznej  w każdym obszarze prowadzonej działalności. Rozważamy między innymi redukcję mocy oświetlenia w zależności od pory wieczornej i nocnej. Wykonywana właśnie modernizacja oświetlenia nam to umożliwia. Jednostki podległe mają opracować 10 - procentowy plan oszczędnościowy wszystkich wydatków w IV kwartale oraz w przyszłym roku. Szacujemy również koszty uruchomienia lodowiska. Rozważamy także montaż paneli fotowoltaicznych o większej mocy w szkołach podstawowych nr 1 i 9. Z innych oszczędności to iluminacje świąteczne pojawią się, ale w skromniejszym i krótszym wydaniu, w ograniczonym zakresie odbędzie się Wigilia przez Ratuszem, prawdopodobnie zrezygnujemy z Sylwestra  - dodaje prezydent Burzyński. 

W dużo trudniejszej sytuacji są miejskie spółki, którym zaoferowano nowe ceny i stawki opłat za energię. 

- W Miejskim Zakładzie Komunikacji dotychczas obowiązywała stawka 390 zł za 1 Megawatogodzinę (MWh). Nowa propozycja wynikająca z przedłożonej oferty to kwota 3 300 zł za 1 MWh – informuje Joanna Brylska.

Podobna sytuacja dotyczy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji czy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. W PWiK przy obecnej stawce 310 zł za 1 MWh złożono propozycję w wysokości 2 700 za 1 MWh. 

Urząd podkreśla, że obecnie spółki prowadzą negocjacje z dostawcą energii elektrycznej. 

Tak wysokie ceny energii elektrycznej będą niestety generowały konieczność wprowadzenia podwyżek cen usług komunalnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy