Reklama

Reklama

Śmierć rolnika spod Kutna: zmarł podczas pracy. To nie jedyny taki przypadek w naszym regionie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Śmierć rolnika spod Kutna: zmarł podczas pracy. To nie jedyny taki przypadek w naszym regionie - Zdjęcie główne

Na terenie powiatu kutnowskiego doszło do śmiertelnego wypadku przy pracy rolniczej | foto poglądowe/archiwum KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prawie tysiąc wypadków podczas prac rolniczych odnotowano w 2021 roku w województwie łódzkim. Niestety, nie obyło się również bez zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, a jeden z takich incydentów miał miejsce w powiecie kutnowskim. Ile wypadków z udziałem rolników zgłoszono w ubiegłym roku w Kutnie i okolicach? Jak wypada nasz powiat na tle reszty regionu?

Reklama

Wypadków więcej niż rok wcześniej

 

W 2021 roku do jednostek KRUS w województwie łódzkim zgłoszono 995 wypadków, tj. o 51 zdarzeń więcej niż w 2020 roku (wzrost o 5,4%). Liczba ubezpieczonych rolników w województwie łódzkim w ubiegłym roku zmniejszyła się średnio o 3 247 osób, z 94 634 do 91 387 (spadek o 3,4%).

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wskaźnik wypadkowości w 2021 roku na terenie województwa łódzkiego wyniósł 8,7 (w 2020 roku było to 7,9).  Jest to pierwszy wzrost liczby zgłoszeń wypadków przy pracy rolniczej od 2013 roku.

- Wzrost liczby zgłoszonych wypadków w 2021 roku na terenie województwa łódzkiego wynika głównie ze zmniejszenia liczby działań prewencyjnych, organizowanych w 2020 roku. Zaistniała sytuacja jest skutkiem stanu pandemii. Również warunki pogodowe jakie zaistniały w 2021 roku mogły mieć wpływ na zwiększenie liczby zgłoszonych wypadków - wyjaśnia KRUS. 

Jak wyglądała sytuacja w Kutnie i okolicach?

 

Na terenie powiatu kutnowskiego w 2021 r. odnotowano łącznie 61 wypadków, rok wcześniej było ich 66. W powiecie łęczyckim zgłoszono natomiast 70 wypadków, w 2020 roku było ich tylko 49.  

W sumie w 2021 roku do KRUS w województwie łódzkim zgłoszone zostały trzy wypadki śmiertelne. Jeden z nich dotyczył powiatu kutnowskiego, pozostałe powiatów: łowickiego i wieluńskiego. To i tak o wiele mniej niż w roku 2020, kiedy takich zdarzeń odnotowano 9. Do śmiertelnego wypadku doszło wówczas m.in na terenie prywatnej posesji w gminie Witonia. 79–latek, usiłując naprawić opryskiwacz ciągnikowy, został przygnieciony tym urządzeniem i zmarł wskutek doznanych obrażeń.

Dla porówania, najwięcej wypadków w naszym województwie (po raz kolejny) miało miejsce w powiecie sieradzkim  - 108, zaś najmniej w Piotrowie Trybunalskim - 0.  

 

O tragedię nie trudno - tak dochodzi do wypadków

 

Spośród 995 wypadków przy pracach rolniczych na terenie regionu łódzkiego, najliczniejszą grupę stanowiły upadki osób. Było tak w 458 przypadkach, czyli 49,2% wszystkich zdarzeń. 

Drugą grupą pod względem liczby wypadków występujących w indywidualnych gospodarstwach rolnych w 2021 roku w województwie łódzkim były pochwycenia przez ruchome części maszyn i urządzeń. Do zdarzeń tych dochodziło najczęściej przy użyciu pilarek i innych maszyn skrawających. 

Zdecydowana większość obrażeń stanowiły uszkodzenia kończyn górnych (430 przypadków) i dolnych (367), najrzadziej - bo jedynie raz - doszło do urazu brzucha. 

Za najczęstsze przyczyny wypadków przy gospodarstwie w województwie łódzkim KRUS podaje niewłaściwy stan podwórza, ciągów komunikacyjnych, placów

manewrowych, itp. (174) oraz niewłaściewe zachowanie rolnika (161). 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy