Reklama

[SMOG] Normy przekroczone kilkukrotnie. Powietrze znów zanieczyszczone

Opublikowano:
Autor:

[SMOG] Normy przekroczone kilkukrotnie. Powietrze znów zanieczyszczone - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Chociaż obecnie sytuacja nie wygląda tak źle, to jeszcze wczoraj w godzinach wieczornych lepiej było zostać w domu. Normy smogu w Kutnie ponownie zostały znacznie przekroczone, a sytuacja była najgorsza od 27 stycznia.

Wczoraj wieczorem stężenie pyłem PM 10 wynosiło aż 276 µg/m3 (poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku). Poziom stężenia pyłem PM 2,5 wynosił aż 158 µg/m3. Normy zostały więc przekroczone kilkukrotnie. Taki stan zanieczyszczenia powietrza zarejestrowano w Kutnie wczoraj o godz. 22. Na szczęście później sytuacja się uspokoiła.

Dlaczego w polskich miastach występuje smog wie niemal każdy – duża ilość samochodów, niskiej jakości opał, oraz palenie w przydomowych kotłowniach śmieci to tylko niektóre z powodów. Dlatego powstaje wiele kampanii społecznych i spotów, jak choćby ten załączony poniżej:

Pył PM 10 przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Stwierdzono, że cząstki o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Pył PM2,5 jest zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery.
Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.
27 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2013
25 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2015
20 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2020

Stężenie pyłów w Kutnie można sprawdzić TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE