O problemie alarmuje m.in. Martyna Stasiak, asystentka posłanki Agnieszki Hanajczyk.
- Park Traugutta. Śnięte ryby w stawie, dziwny zapach, brudna, zielona woda. Jeśli teraz nie zareagujemy, to będzie jeszcze gorzej. W 2015 również taka sytuacja miała miejsce. Martwi mnie to, że ponownie mamy do czynienia z tzw. przyduchą (znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie zbiornika wodnego lub jego części). Czy znowu trzeba będzie wydać kolejne publiczne pieniądze na to samo? - pisze w mediach społecznościowych.
Rzeczywiście, podobna, a nawet gorsza sytuacja, miała miejsce w sierpniu 2015 roku (pisaliśmy o tym TUTAJ). Wówczas przyczyną zjawiska była prawdopodobnie wysoka temperatura w stawie, co jest charakterystyczne dla zbiorników o niskim poziomie wody. Strażacy zamontowali kilka pomp, które stopniowo napełniały czystą wodą mocno zanieczyszczony zbiornik. Następnie usunięto z niecki wszystkie nieczystości i martwe ryby.
Z czego wynika obecny stan wody w stawie? Czy miasto podejmie w tej sprawie jakieś działania?
- Cały czas śledzimy sytuację związaną z czystością stawu w Parku Traugutta. Niestety na stan wody wpływa ogromna ilość biogenów pochodzących z liści i kwiatostanów wierzb otaczających zbiornik, powoduje to przenawożenie tego niewielkiego zbiornika. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na nieczystości wrzucane do wody, co powtarza się notorycznie w każdy weekend. W każdy poniedziałek wyławiamy ze stawu puste butelki, puszki i inne odpady, które powinny trafiać do koszy na śmieci. Problem czystości wody pojawia się również w momencie, gdy zostanie ona zanieczyszczona na przykład chlebem, którym dokarmiane są kaczki - wyjaśnia Kamil Klimaszewski z biura prasowego Urzędu Miasta.
Władze miasta apelują do mieszkańców o to, by nie dokarmiać ptaków chlebem.
- To nie jest pożywienie dla nich, bo zamiast im pomagać, zwyczajnie szkodzi, a do tego tak jak wspomniałem wcześniej zanieczyszcza wodę. Jeśli chcemy karmić ptaki żyjące w Parku Traugutta, to zróbmy to za pomocą ziaren. Może być pszenica, słonecznik, kukurydza lub inne dostępne w sklepach spożywczych lub zoologicznych. Na miejscu jest też ustawiony automat z optymalną karmą dla ptaków - tłumaczy Kamil Klimaszewski.
Czy stan wody w parku ulegnie poprawie? Sprawę będziemy monitorować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.