Bedlno.
Dwór został wybudowany na początku XX lecia między wojennego. W latach 30 tych XX wieku należał do Jana Sławińskiego. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowała się szkoła. W latach 90 tych dwór przeszedł w ręce prywatne a w roku 1996 przeszedł gruntowny remont co niefortunnie wpłynęło na jego formę historyczną.
Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem, przekrytym dachem łamanym o połaciach z facjatkami, krytych dachówką ceramiczną. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym, piętrowym ryzalitem środkowym poprzedzonym czterokolumnowym, monumentalnym portykiem jońskim, zwieńczonym trójkątnym szczytem z eliptycznym otworem okiennym. Na osi środkowej ryzalitu wejście główne do dworu oraz w partii piętra balkonik z żeliwną balustradką. Układ wnętrz przekształcony. Za wejściem umieszczono westybul ze schodami prowadzącymi na piętro. Całość skomponowana w duchu tak zwanego stylu dworkowego z elementami baroku i klasycyzmu. Dwór o formie zbliżonej do pobliskiego pałacu w Lesznie. Wystrój architektoniczny ograniczony do opasek okiennych.
Cygany
Dwór wzniesiony w latach 30. XX w. dla Ignacego Cygańskiego.
Niewielki zdewastowany dworek w trakcie przerwanego remontu zbudowany w latach 30 XX wieku. Od 1938 r nie był siedzibą ziemiańską dlatego nie odebrano go rodzinie Cygańskich. Ostatni z Cygańskich zmarł w dworku w latach 70 XX w. Dwór ulegał powolnej dewastacji. W 1998 r dwór kupił prywatny właściciel. Obiekt, który zastał nie miał dachu stropów, okien. Rozpoczął odbudowę i obecnie obiekt z powodu braku funduszy jest wystawiony na sprzedaż.
Kutno - Dworek Szomańskich
Dwór w stylu barokowym zbudowany w końcu XVIII w. W 1888 roku został przeniesiony z Gnojna do Kutna, na ul. Kościuszki 17, gdzie stoi po dziś dzień. Około 1890 roku dobudowano murowane skrzydła. Jest to dom drewniany parterowy, w części podpiwniczony, kryty dachówką.
Dworek w ręce rodziny Szomańskich trafił po 1868 roku, a nabył go Andrzej Szomański wywodzący się z majątku Szomany w powiecie sierpeckim. Rodzinny majątek przejął jego syn Józef, wraz z żoną Jadwigą z domu Wąsowską. Państwo Szomańscy byli ludźmi niezwykle zaangażowanymi we wszelkie akcje charytatywne, patriotyczne i społeczne. Pan Józef był bliskim współpracownikiem doktora Antoniego Troczewskiego, wspierał też budowę Domu Strażackiego i Pierwszej Szkoły Polskiej.
Kaszewy Dworne
Dwór został wybudowany w XX leciu między wojennym. W latach 30 tych właścicielem miejscowego majątku nazywanego wówczas Kaszewy Dworskie był Zygmunt Otto. Po zakończeniu działań wojennych w dworze ulokowano szkołę. W latach 90 tych mieściły się w nim mieszkania prywatne pracowników miejscowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, których użytkowanie budynku doprowadziło do jego kompletnej ruiny.
Łęki Kościelne
Dwór powstał w II połowie XVIII wieku. W wieku XIX został przebudowany, ostatnia restauracja miała miejsce w latach 60 tych XX wieku. Po zakończeniu II Wojny Światowej użytkowany przez Państwową Stadninę Koni w Walewicach. Później w latach 90 tych pełnił funkcję siedziby firmy Łękpol. Dwór poprzez fakt swojego niezwykle malowniczego wyglądu zagrał w wielu filmach, między innymi w ?Rodzinie Połanieckich? według Henryka Sienkiewicza.
Malina
Pałac został wybudowany w ostatniej ćwierci XIX wieku. W okresie XX lecia między wojennego był w posiadaniu Ludomira i Reginy Skotnickich. Ostatnim właścicielem pałacu przed wybuchem II Wojny Światowej był Leopold Skotnicki. Po zakończeniu działań wojennych w pałacu ulokowano Państwowy Dom Dziecka. W latach 90 tych pozostawał niezagospodarowany i oczekiwał remontu.
Skłóty
Budynek neorenesansowy, w stylu willi włoskiej. Dwór zbudowany w 1888 roku (data na chorągiewce na wieży) dla Stanisława Zawadzkiego. W kwietniu w 1888 roku właścicielką została Janina Dangel. W 1905 roku był własnością Stanisława Dangela, ale nie wiadomo czy jest to prawda. Na pewno w 1920 roku właścicielami byli Cecylia Maria Izydora Dangel wraz z mężem Mieczysławem Fijałkowskim. Mieszkali tu do 1939 roku. Potem dwór zamieniono na biura i mieszkania do 1992 roku.
Strzegocin
Dwór zbudowany w latach 1877-1878 wg projektu Korneliego Gabrielskiego. Od 1849 r dobra Strzegocin należały do Górskich h. Bożawola. W 1871 r. kupił je Jan Górecki h. Szeliga, a od 1899 r. Strzegocin należał do Boloesława -syna Jana- z żoną Adelą z Sucheckich h. Poraj. Po śmierci Bolesława majątek przeszedł w ręce córki Janiny i jej męża Kazimierza Około-Kułaka. Po Kazimierzu majątek objął jego syn Tadeusz. Do wojny Strzegocin należał do dzieci Tadeusza. W 1945 r. dobra zostały przejęte przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie a potem PGR Leszno. Obecnie dwór należy do Diecezji Łowickiej.
Kutno - Pałac Gierałty
Zespół pałacowo - parkowy Gierałty to podmiejska siedziba dawnych właścicieli Kutna mieszcząca się w parku Wiosny Ludów. Zespół wzniesiony w stylu rokokowym w latach 1775-91. Murowany, parterowy pałac składa się z części środkowej i dwóch części bocznych, a ponadto - z dwóch wolnostojących pawilonów. Centralna część pałacu z gankiem i balkonem, od strony podjazdu zwieńczona jest tympanonem i nakryta dachem mansardowym. W kutnowskim pałacu gościli m.in. cesarz Napoleon Bonaparte, król pruski Fryderyk August i przebywający z misją wojskową generał i późniejszy prezydent Francji Charles de Gaulle (1920). Dziś swoją siedzibę w Pałacu Gierałty znalazła Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego.
Zdjęcia pochodzą z wydawnictwa pt. "Szlakiem dworów regionu kutnowskiego" H. Lesiaka.