Reklama

Reklama

Święta pod znakiem mandatów. Ile osób policja przyłapała na braku maseczki?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Święta pod znakiem mandatów. Ile osób policja przyłapała na braku maseczki? - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Osoby, które do tej pory podważały obowiązek zakrywania ust i nosa, nie mogą już negować jego zgodności z literą prawa. Mimo to, tysiące Polaków wciąż uchyla się od obowiązku noszenia maseczek. Tylko w niedzielę wielkanocną policjanci nałożyli 3790 mandatów, skierowali 442 wnioski o ukaranie do sądu i pouczyli 2665 osób. Od początku działań funkcjonariusze takich mandatów nałożyli już ponad 406 tysięcy.

Reklama

Od początku pandemii podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, jednak sytuacja zmieniła się, gdy sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 z 28 października 2020 roku. „W art. 15 pkt 2 lit. c tej ustawy wprowadzono zmianę w art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, polegającą na dodaniu do art. 46b punktu 13”. – pisze w komunikacie Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

To oznacza, że najnowsze rozporządzenie z 19 marca 2021 r. już w pełni legalnie wprowadza obowiązek noszenia maseczki.

W poniedziałek, w rozmowie z PAP, rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka podał, że funkcjonariusze dotąd przeprowadzili 3,6 mln kontroli mających na celu sprawdzenie, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia związane z pandemią. Jednym z nich jest obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Za nieprzestrzeganie tego nakazu policjanci od początku działań nałożyli ponad 406 tys. mandatów, skierowali ponad 58 tys. wniosków o ukaranie do sądu, a 257 tys. osób pouczyli. Tylko w niedzielę, jak zaznaczył insp. Ciarka, nałożyli 3790 mandatów, skierowali 442 wnioski o ukaranie do sądu i pouczyli 2665 osób.

W niedzielę skontrolowali ponadto 2015 środków transportu publicznego pod kątem limitu pasażerów i noszenia maseczek, a także 3821 obiektów handlowych oraz 96 miejsc organizacji wesel i 74 miejsca, gdzie organizowane są dyskoteki. "Również tylko wczoraj funkcjonariusze skontrolowali 388 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 756 restauracje i 748 kluby fitness i siłownie" - wskazał rzecznik KGP.

- Cały czas apelujemy o solidarność z chorymi i samodyscyplinę, aby zahamować transmisje wirusa. Pamiętajmy, że policjanci nie walczą z ludźmi, a z pandemią. Nie chcemy mieć powodów do karania" - podkreślił insp. Ciarka.

Policjanci ponadto od początku działań związanych z pandemią 63 mln razy kontrolowali osoby skierowane na kwarantannę, tylko w niedzielę - 425 065 osób.

- Codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierujemy ok. 20 tys. policjantów" - podał rzecznik KGP. "Niezależnie od tych działań cały czas wykonujemy swoje obowiązki, na które składa się między innymi codziennie ok. 16 tys. interwencji i 15 tys. kontroli uczestników ruchu drogowego" - dodał.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy