Reklama

Reklama

Święto Błękitnej Armii. Kutno oddało hołd żołnierzom [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 25 maj 2022 14:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 104 lata temu do Kutna przybyły pierwsze oddziały „Błękitnej Armii”. Aby uczcić tamte wydarzenia i ich bohaterów, delegacje władz samorządowych oraz przedstawiciele szkół i parlamentarzystów złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na murze kościoła p. w. św. Stanisława.

Reklama

104 lata temu do Kutna przybyły pierwsze oddziały Armii Polskiej utworzonej we Francji, nazywanej powszechnie „Błękitną Armią” z powodu koloru mundurów. Przybycie w ciągu kilku dni trzech batalionów Dywizji Instrukcyjnej i jej sztabu na czele z gen. Augustem Tranie było wielkim wydarzenie dla mieszkańców, a wizyta gen. Józefa Hallera 10 lipca 1919 r. przeistoczyła się w prawdziwe święto wolności i patriotyzmu. Sympatia mieszkańców i żołnierzy w ciągu kilku miesięcy utrwaliła się na tyle, że po zakończeniu walk o utrzymanie niepodległości i granice Rzeczpospolitej, część żołnierzy wróciła do Kutna, aby tu osiedlić się na stałe.

Aby uczcić tamte wydarzenia i ich bohaterów, o godz. 12.00 przed pamiątkową tablicą na murze kościoła p. w. św. Stanisława wiązanki kwiatów złożyli: w imieniu Posła Tomasza Rzymkowskiego - Marcin Motylewski, w imieniu Posłanki Pauliny Matysiak - Rafał Grabski, delegacja władz miasta na czele z wiceprezydentem Zbigniewem Wdowiakiem, delegacja władz powiatu na czele ze starostą kutnowskim Danielem Kowalikiem, delegacja władz gminy Kutno na czele z wójt Justyną Jasińską i delegacja Muzeum Regionalnego w Kutnie na czele z wicedyrektorem Piotrem Stasiakiem oraz delegacje czterech kutnowskich szkół, w tym LO im. gen. J. H. Dąbrowskiego i SP nr 6.

W uroczystości wzięli udział także potomkowie żołnierzy Błękitnej Armii Pani Maria Gawinowska i Pan Zbigniew Pakulski.

Gości powitał i powiedział kilka słów o Armii gen. Hallera kustosz muzeum, historyk Kazimierz Śwircz.

„Błękitna Armia” to polska ochotnicza formacja wojskowa, która powstała w czasie I wojny światowej. Została powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 roku z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego.

Info: Muzeum Regionalne w Kutnie/Starostwo Powiatowe w Kutnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy