104 lata temu do Kutna przybyły pierwsze oddziały Armii Polskiej utworzonej we Francji, nazywanej powszechnie „Błękitną Armią” z powodu koloru mundurów. Przybycie w ciągu kilku dni trzech batalionów Dywizji Instrukcyjnej i jej sztabu na czele z gen. Augustem Tranie było wielkim wydarzenie dla mieszkańców, a wizyta gen. Józefa Hallera 10 lipca 1919 r. przeistoczyła się w prawdziwe święto wolności i patriotyzmu. Sympatia mieszkańców i żołnierzy w ciągu kilku miesięcy utrwaliła się na tyle, że po zakończeniu walk o utrzymanie niepodległości i granice Rzeczpospolitej, część żołnierzy wróciła do Kutna, aby tu osiedlić się na stałe.
Aby uczcić tamte wydarzenia i ich bohaterów, o godz. 12.00 przed pamiątkową tablicą na murze kościoła p. w. św. Stanisława wiązanki kwiatów złożyli: w imieniu Posła Tomasza Rzymkowskiego - Marcin Motylewski, w imieniu Posłanki Pauliny Matysiak - Rafał Grabski, delegacja władz miasta na czele z wiceprezydentem Zbigniewem Wdowiakiem, delegacja władz powiatu na czele ze starostą kutnowskim Danielem Kowalikiem, delegacja władz gminy Kutno na czele z wójt Justyną Jasińską i delegacja Muzeum Regionalnego w Kutnie na czele z wicedyrektorem Piotrem Stasiakiem oraz delegacje czterech kutnowskich szkół, w tym LO im. gen. J. H. Dąbrowskiego i SP nr 6.
W uroczystości wzięli udział także potomkowie żołnierzy Błękitnej Armii Pani Maria Gawinowska i Pan Zbigniew Pakulski.
Gości powitał i powiedział kilka słów o Armii gen. Hallera kustosz muzeum, historyk Kazimierz Śwircz.
„Błękitna Armia” to polska ochotnicza formacja wojskowa, która powstała w czasie I wojny światowej. Została powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 roku z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego.
Info: Muzeum Regionalne w Kutnie/Starostwo Powiatowe w Kutnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.