reklama
reklama

Święto w Pałacu Saskim! Prezydent przekazał klucze do nowej kutnowskiej perełki! [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pracownicy Muzeum Regionalnego w Kutnie otrzymali z rąk prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego klucz do Pałacu Saskiego. Tym samym obiekt został symbolicznie przekazany tej instytucji. Pałac Saski zostanie udostępniony zwiedzającym we wrześniu br.
reklama

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Kutna na czele z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim, wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, osoby aktywnie zaangażowane w rewitalizację Pałacu Saskiego i nadzór nad nią, przedstawiciele różnych instytucji, takich jak straż pożarna, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna, czy nadzór budowalny.

Nie mogło zabraknąć pracowników Muzeum Regionalnego z dyrektorem Grzegorzem Skrzyneckim i jego zastępcą Piotrem Stasiakiem. Wszystkim towarzyszył Królewski Zespół Tańca Dawnego "La Danse", a Pałac Saski poświęcił dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski.

- Dokładnie dzisiaj mija 20 lat od momentu pożaru tego obiektu. Nastąpiło prawie całkowite spalenie części zachodniej, spłonęła prawie połowa części południowej. To miało fundamentalne znaczenie dla wszystkich zdarzeń, które działy się przez kolejne 20 lat. Można powiedzieć, że dzięki temu pożarowi teraz tutaj jesteśmy i możemy podziwiać obecny wygląd tego obiektu. Wcześniej to był budynek bardzo zniszczony. Były tu sklepy, sklepiki, wielu właścicieli. Dopiero po pożarze można było przystąpić do rozmów. Żeby można było przystąpić do działań związanych z odbudową i rewitalizacją trzeba było uzyskać prawo własności, bo miasto miało tylko małą cząstkę – przypominał prezydent Zbigniew Burzyński.

Wśród osób zabierających głos znalazł się dyrektor muzeum, który dziękował władzom miejskim za zaufanie i przekazanie Pałacu Saskiego w ręce pracowników tej instytucji. Podkreślał, że Kutno będzie mogło chwalić się zrewitalizowanym obiektem i całym kompleksem zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Sale wystawiennicze póki co są puste, ale już teraz robią ogromne wrażenie (zapraszamy do galerii zdjęć). Po części oficjalnej zebrani zostali oprowadzeni po całym kompleksie. Z kolei otwarcie dla zwiedzających zbiegnie się w czasie z największą kutnowską imprezą – Świętem Róży.

- Czeka nas duże wyzwanie. Dorównamy temu, co już się stało. Wystawy dorównają rangą obiektowi, który tutaj mamy. Chcemy otworzyć kompleks we wrześniu. Przed muzealnikami jest niezmiernie dużo pracy. Wspomnę tylko, że będą tutaj eksponaty przywiezione od Gdańska po Wawel. Oprócz tego powstanie duża wystawa czasowa o kuchni saskiej – mówił Grzegorz Skrzynecki.

Tomasz Rzymkowski wręczył czek w wysokości 500 000 złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup eksponatów wystawowych.

Poniżej wideo z dzisiejszej uroczystości zrealizowane przez Urząd Miasta w Kutnie, z kolei w galerii znajdziesz wiele zdjęć.

Pałac podróżny, czy też pałac pocztowy króla Augusta III, zwany potocznie Pałacem saskim to najstarszy i najcenniejszy zabytek w mieście w 1750 roku. Został wybudowany jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia budowy nowego traktu, łączącego dwie stolice: Drezno i Warszawę. O unikalności tego obiektu stanowi:

  • połączenie architektury drewnianej (szachulcowej) o cechach rezydencji pałacowej, połączonej z funkcją zajazdu, zbudowanego w stylu tak zwanego baroku drezdeńskiego;
  • takie połączenie architektury i funkcji nie zachowało się w żadnym innym miejscu w Polsce; 
  • to jedyna architektoniczna pozostałość po czasach unii polsko - saskiej i budynkach powstałych z polecenia Augusta III, będących jego prywatną własnością;
  • to zabytek stanowiący swoisty pomnik jednego króla łączącego dwa państwa i dwie kultury pod jednym berłem. 
     

Pałac Saski stanowi zarazem najcenniejsze dziedzictwo materialne i kulturowe Kutna o znaczeniu wręcz europejskim.

W wyniku pożaru, jaki miał miejsce 19 stycznia 2003 roku, znaczna część obiektu uległa zniszczeniu. Aby przywrócić pałacowi dawną świetność Miasto Kutno kontynuowało złożony proces regulowania stanu prawnego nieruchomości. Ostatecznie w czerwcu 2011 roku samorząd miejski stał się jedynym właścicielem.

To umożliwiło rozpoczęcie prac archeologicznych, badawczych i koncepcyjnych, mających na celu rewaloryzację obiektu. w 2017 roku w drodze przetargu nieograniczonego wyłoniono pracownię projektową, która opracowała kompletną wielobranżową dokumentację projektową dla zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie”.

Projekt wykonała Pracownia Projektowo-Usługowa MAGBUD Bogdan Krawczyk z Kutna we współpracy z zespołem projektantów z Krakowa w tym: mgr inż. arch. Łukaszem Krajewskim oraz mgr inż. arch. Magdaleną Krajewską. 

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego na roboty budowlane  wykonawcą zadania została firma Przedsiębiorstwo Budowlane KROL Sp. z o.o. sp.k.
z siedzibą w Kłodawie. Nadzór inwestorski nad inwestycją pełniła firma MBI Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku. Podpisanie umowy miało miejsce w dniu 20 marca 2019 roku.

Wszystkie prace budowlane przy zabytku realizowane były pod nadzorem służb konserwatorskich tj. kierownika robot konserwatorskich, inspektora nadzoru konserwatorskiego i akceptowane przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W ramach konsultacji współpracowano z prof. nadzw. dr hab. Jakubem Sito, profesorem Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr hab. inż. Ulrichem Schaafem, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Roboty budowlane przeprowadzono w okresie od 28 marca 2019 roku do 28 listopada 2022 roku. Zakres prac obejmował:

  • rozbudowę, remont, przebudowę i częściową odbudowę Pałacu Saskiego, 
  • remont i przebudowę budynku Ratusza Miejskiego,
  • budowę pawilonu ekspozycyjnego, 
  • budowę łącznika północnego-ekspozycyjnego, łącznika wschodniego – wejściowego oraz łącznika podziemnego, 
  • wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich wymienionych obiektów oraz zagospodarowanie terenu.

 

Wartość robót budowlanych wyniosła 35 934 396, 35 zł. 

Realizacja zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie” przyczyniła się do przywrócenia unikalnego zabytku, a tym samym stała się jedną  z najcenniejszych wizytówek naszego miasta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama