reklama

Sympozjum niemcoznawcze

Opublikowano:
Autor:

Sympozjum niemcoznawcze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDziałający od 60 lat Instytut Zachodni (IZ) w Poznaniu jest placówką naukowo-badawczą, zajmującą się problematyką stosunków polsko – niemieckich, sprawami wewnętrznymi Niemiec, przemianami na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz problematyką europejską.Organem założycielskim jest Minister Spraw Zagranicznych RP. W tej interdyscyplinarnej placówce prace badawcze prowadzi ponad 20 naukowców.IZ jest ważnym miejscem dialogu społecznego. Jego przykładem jest sympozjum niemcoznawcze – wspólna inicjatywa Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie oraz Instytutu Zachodniego.Dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniuprof. dr hab. Andrzej SaksonAby dowiedzieć się więcej kliknij {wiecej}



Działający od 60 lat Instytut Zachodni (IZ) w Poznaniu jest placówką naukowo-badawczą, zajmującą się problematyką stosunków polsko – niemieckich, sprawami wewnętrznymi Niemiec, przemianami na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz problematyką europejską.

Organem założycielskim jest Minister Spraw Zagranicznych RP. W tej interdyscyplinarnej placówce prace badawcze prowadzi ponad 20 naukowców.
IZ jest ważnym miejscem dialogu społecznego. Jego przykładem jest sympozjum niemcoznawcze – wspólna inicjatywa Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie oraz Instytutu Zachodniego.


Dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu
prof. dr hab.
Andrzej Sakson


FUNDACJA ODBUDOWY
PAŁACU SASKIEGO W KUTNIE

Plac J. Piłsudskiego 19 (Pałac Saski), 99-300 Kutno;

email:
palacsaski.Kutno@op.pl , tel. ( 024) 254 24 93

Pałac Saski w Kutnie wzniesiony został w latach 1750 – 53 przez króla Augusta III. Służył monarsze jako pałacyk podróżny (pocztowy) podczas przejazdów pomiędzy stolicami Polski i Saksonii. Utraconą w ciągu wieków pamięć o królewskiej proweniencji pałac odzyskał w roku 1972. Dopiero jednak pożar, który dwa lata temu zniszczył część więĽby dachowej i stropów, spowodował zainteresowanie tą jedyną zachowaną w Polsce budowlą po królu Auguście III.
Aktualnie trwają przygotowania do odbudowy unikalnego zabytku i jego adaptacji na cen-trum kulturowo – muzealne, mające m.in. kultywować tradycje unii polsko-saskiej, tej „dobrej karty” w stosunkach polsko - niemieckich oraz dbać o pamięć po Auguście III – wład-cy skrzywdzonym zarówno przez historiografię polską jak i niemiecką.
Fundacja Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie (FOPS), dziś jedyny lokator pałacyku, dzięki pomocy Urzędu Miasta udostępniła w najlepiej zachowanej wschodniej części budowli kilka pomieszczeń, w których odby-wają się spotkania, koncerty, odczyty i wystawy.
Problematyka stosunków polsko – niemieckich z oczywistych powodów jest przedmiotem zainteresowania powstającej w Kutnie placówki. Dlatego też Instytut Zachodni, z którym mamy zaszczyt współpracować niemal od momentu powstania Fundacji, jest szczególnie ważnym gościem pałacu.

Prezes Zarządu Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie
Andrzej Mariusz Wieczorkowski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE