Reklama

Szansa na aktywne przejście przy poczcie! Boczkaja: ‘’Bezpieczeństwo to priorytet’’

Opublikowano:
Autor:

Szansa na aktywne przejście przy poczcie! Boczkaja: ‘’Bezpieczeństwo to priorytet’’ - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niedawno jeden z radnych PiS, Janusz Kołodziejski, składał interpelację w której wnioskował o poprawę bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego na przejściach dla pieszych w ścisłym centrum miasta (KLIK). Mowa m.in. o feralnym przejściu w okolicach poczty przy ul. Wyszyńskiego.

Radny proponował podwyższenie kilku przejść dla pieszych w centrum Kutna z poziomu jezdni do poziomu chodników (tak jak przy Szkole Podstawowej nr 9 w Kutnie). Taki „próg zwalniający” zmusza kierowców do zredukowania prędkości i– co za tym idzie – pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.

Radny w swoim piśmie wymieniał przejścia w ścisłym centrum miasta zlokalizowanych na ulicy Norberta Barlickiego i Tadeusza Kościuszki.

- Mamy wiele doniesień medialnych o niebezpiecznych zdarzeniach drogowych tj. potrąceniach i wypadkach na przejściach dla pieszych zlokalizowanych na wyżej wymienionych ulicach przy Poczcie Polskiej i przy przystanku autobusowym MZK Barlickiego – zaznaczał J. Kołodziejski.

Władze Kutna już ustosunkowały się do stwierdzeń i wniosków, które radny PiS zawarł w swoim piśmie. Wiceprezydent Jacek Boczkaja na wstępie odpowiedzi stwierdza, że Miasto traktuje priorytetowo bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Miasto Kutno na podstawie opinii i zgłoszeń mieszkańców oraz różnych rodzajów służb, a także własnych obserwacji podejmuje szereg działań mających na celu usprawnienie istniejącej infrastruktury drogowej w tym związanej z przejściami dla pieszych. W ostatnich latach zainstalowano kilkadziesiąt urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego związanych z ruchem pieszych m. in. azyli dla pieszych, wyniesień przejść, wygrodzeń oraz dodatkowego oznakowania poziomego – podkreśla wiceprezydent Kutna, Jacek Boczkaja.

Dodaje, że z informacji uzyskanych od KPP w Kutnie wynika, iż od momentu wygrodzenia obszaru wyłączonego przy przejściu dla pieszych w ul. Kościuszki przy Poczcie Polskiej (o czym pisaliśmy TUTAJ) nie miały miejsca żadne zdarzenia.

- Ponadto Miasto Kutno próbuje pozyskać środki zewnętrzne w ramach programu bezpieczne przejścia dla pieszych w celu wykonania tzw. aktywnego przejścia dla pieszych. Jesteśmy również w stałym kontakcie ze służbami i organem nadzorującym ruch drogowy. Rozpatrywane są różne warianty poprawy bezpieczeństwa w ruchu pieszym – stwierdza wiceprezydent.

Obecnie Miasto realizuje inwestycje mające na celu doświetlenie czterech przejść dla pieszych w ul. Barlickiego oraz ul. 29 Listopada.

Jacek Boczkaja dodaje również, że obecnie magistrat nie planuje wykonania podwyższonych przejść dla pieszych w ścisłym centrum, o co wnioskował radny Janusz Kołodziejski.

Jeśli zaś chodzi o same aktywne przejścia - przypomnijmy, że w ub. roku w Kutnie pojawiły się dwa takie przejścia – na ul. Grunwaldzkiej oraz na ul. Wyszyńskiego. Inwestycja przypadła do gustu zarówno pieszym i kierowcom, a jej realizacja była możliwa dzięki projektowi złożonemu w Kutnowskim Budżecie Obywatelskim przez Mariusza Sikorę. Koszt tego zadania to 85 tys. zł.

W ramach inwestycji zamontowane zostały podświetlane znaki dla pieszych, mrugające światła w jezdni, tzw. kocie oczka, a także lampy LED. Jeśli zaś chodzi o powierzchnie wszystkich 2 przejść dla pieszych, zastosowano na nich maty antypoślizgowe i pomalowano na biało-czerwono, by były bardziej widoczne dla kierowców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE