Bociany Czarne Online. Możesz śledzić ich życie na żywo
Realizowany od 2016 roku projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Dzięki nim od kilku lat możemy obserwować ten niesamowity gatunek na żywo, prosto z gniazda w jednym z lasów w województwie łódzkim (dokładna lokalizacja objęta jest tajemnicą). W tym roku transmisja ruszyła w minioną sobotę, 8 marca i zakończy się dopiero jesienią. Warto wspomnieć, że bociany z monitorowanego gniazda dorobiły się już jaj!
Twórcy projektu zapewniają, że celowo starają się ingerować w losy bocianiej rodziny w jak najmniejszym stopniu.
- W związku z tym internauci mogą zobaczyć podczas transmisji sceny w powszechnym odczuciu uznawane za drastyczne (walki ptaków dorosłych o gniazdo, niszczenie jaj, śmierć piskląt wskutek ataku drapieżnika, chorób lub z innych powodów). Dopuszczamy jednak możliwość chwilowej ingerencji np. w sytuacji kiedy na gnieździe znajdą się sznurki, które mogą spowodować uszkodzenie/śmierć pisklęcia. Jednak musimy mieć pewność, że nasza wizyta w gnieździe w celu usunięcia sznurków nie spowoduje porzucenia lęgu przez ptaki dorosłe, czyli w praktyce nie możemy interweniować na etapie wysiadywania jaj i małych piskląt - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.
Warto wspomnieć, że poza monitorowaniem gniazd, przedstawiciele RDLP wyposażają pisklęta w lokalizatory, dzięki czemu mogą śledzić ich dalsze losy. Właśnie w ten sposób w lutym br. dowiedzieliśmy się o podróży jednego z bocianów z Nadleśnictwa Kutno. Choć ptak ten rzadko zrzucał dane z trasy przelotu do Afryki, w styczniu 2023 nieoczekiwanie pokazał się w samym środku Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii. Pisaliśmy o tym W TYM MIEJSCU.
- Od gniazda, licząc po trasie przelotu, dzieliło go wtedy 7825 km️. Nasz bocian przez kilkanaście dni przebywał na obszarach chronionych, na pograniczu Kenii i Tanzanii. Nie zapomniał zajrzeć do rezerwatu Masai Mara w Kenii, po czym wrócił do Ugandy - informował prof. Piotr Zieliński z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Okazuje się, że głównym zagrożeniem dla bocianów czarnych jest człowiek. Zdarza się, że ptaki giną zastrzelone podczas wędrówki. Tak się dzieje np. w Libanie. Bociany i inne ptaki wędrowne giną również na przewodach sieci elektrycznej. Z dotychczasowych obserwacji osobników z lokalizatorami, którym udało się przeżyć wędrówkę jesienną, wynika, że młode bociany z naszych gniazd online zimują w Sudanie, Sudanie Południowym, Czadzie, Erytrei, Etiopii i Bułgarii.
Info: RDLP w Łodzi/własne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.