reklama
reklama

Tej nocy warto spojrzeć w niebo. Tego niezwykłego zjawiska nikt nie przewidział

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Tej nocy warto spojrzeć w niebo. Tego niezwykłego zjawiska nikt nie przewidział - Zdjęcie główne

Tego dnia warto spojrzeć w niebo. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOstatni start satelitów Starlink G10-8 był niezwykłym wydarzeniem, zaskakując zarówno astronomów, jak i zwykłych obserwatorów nieba. Choć był to rutynowy lot, obie fazy przelotu okazały się wyjątkowe, a podobna sytuacja może się powtórzyć dzisiaj.
reklama

Niezwykłe show

Satelity, składające się z grupy 22 jednostek, trafiły na orbitę w sobotę tuż przed północą czasu polskiego.  Warunki obserwacyjne wydawały się niezbyt sprzyjające - jasne niebo i niskie położenie nad horyzontem. Obserwatorzy jednank nie spodziewali się takiego przebiegu wydarzeń.

Już pierwszy przelot zaskoczył znawców tematu.

- Zachwyciłem się tylko intensywnym niebieskim blaskiem satelitów, który był wyraźnie widoczny na niebie z kilkoma zaledwie gwiazdami. - pisze autor facebookowej strony Z głową w gwiazach.

Zaledwie chwilę później, podczas drugiego przelotu intensywność satelit zaskoczyła wszystkich. Wyglądały jak sznur samolotów lądujących, a jasność była tak zadziwiająca, że trudno było uwierzyć, że to „tylko” satelity.

reklama

- Każdy z satelitów miał jasność przynajmniej -2, a może -3 mag (sic!). Co ciekawe zamiast niebieskiego, minęły się tym razem żółto-pomarańczowym blaskiem. - tłumczy autor facebookowej strony Z głową w gwiazach.

Co ważne, to nie były chwilowe rozbłyski, jakie czasem widzimy, lecz stała, niezwykle intensywna jasność. 

Co nas czeka?

Zarówno pierwszy, jak i drugi przelot satelitów G10-8 zaskoczył swoją jasnością i prezentował zjawisko, które zasługuje na uwagę. Zauważają to nie tylko pasjonaci astronomii, ale także wielu innych ludzi, którzy mieli okazję podziwiać te niecodzienne widowiska. 

reklama

- Warto sprawdzić, czy poniedziałkowy przelot będzie tak samo jasny, jak ten z niedzieli. Być może był to jednorazowy incydent, ale biorąc pod uwagą w jak wielu miejscach w Polsce widzieliście wyjątkowo dużą jasność tej grupy Starlinków, myślę, że trudno mówić o lokalnym silniejszym refleksie światła słonecznego. - zachęca do obserwacji autor facebookowej strony Z głową w gwiazach.

Dla tych, którzy są ciekawi, pierwszy z nich nastąpi o godzinie 17:10, a drugi, który może przynieść równie oszałamiające doznania wizualne, zaplanowany jest na 18:39. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama