Reklama

Reklama

Ten 80-latek ma emeryturę wyższą niż zarobki prezydenta! Ile na nią pracował?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Ten 80-latek ma emeryturę wyższą niż zarobki prezydenta! Ile na nią pracował? - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 marca minimalna emerytura wzrosła o 50,88 zł i wynosi obecnie 1250,88 zł brutto. Dla jednych świadczeniobiorców wspomniana kwota to przysłowiowe grosze, inni jedynie na grosze - i to dosłownie - mogą liczyć. Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura w naszym regionie? Ile lat trzeba przepracować, by "na stare lata" otrzymywać co miesiąc więcej kasy niż prezydent Kutna? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Reklama

Wzięliśmy pod lupę trzy najwyższe i najniższe świadczenia emerytalne na terenie działania I oddziału ZUS w Łodzi, w którego skład wchodzi Inspektorat w Kutnie. Należy zaznaczyć, że poniższe dane określają wysokość świadczeń sprzed waloryzacji, które rozpoczęły się 28 lutego.

Najwyższą w naszym regionie emeryturę otrzymuje mężczyzna urodzony w 1940 roku, który do tej pory (przed waloryzacją) pobierał świadczenie w wysokości 13590,11 zł. Na taką kwotę pracował przez dekady, ma powiem 61-letni staż ubezpieczeniowy. Jego wynagrodzenia przekraczały roczne podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Tuż za jego plecami znajduje sie kobieta urodzona w 1946 roku, która dostaje 12608,02 zł. Wynagrodzenia przekraczają roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pracowała w kilku miejscach jednocześnie. Jej ogólny staż pracy wynosi ponad 52 lata. 

Na trzecim miejscu plasuje się mężczyzna urodzony (podobnie jak lider zestawienia) w 1940 roku. Otrzymuje on 12325,73 zł. Jego staż pracy wynosi prawie 54 lata.

Na przeciwległym biegunie znajdują się emeryci, którzy za otrzymywane świadczenie nie kupią nawet wacików. 

Absolutnym numerem 1. pod tym względem jest mężczyzna urodzony w 1951 roku. Jego emerytura wynosi 0,06 zł. Skąd tak absurdalna kwota? Otóż emeryt nie posiadał żadnych dokumentów, które potwierdzałyby okresy zatrudnienia, nie było więc z czego wyliczyć kapitału początkowego. Na jego koncie widnieje tylko jedna składka w wysokości 12,98 zł i to ona stanowiła podstawę obliczenia emerytury.

Druga z najniższych emerytur wynosi przekroczyła magiczną granicę 1 zł i wynosi dokładnie 1,03 zł. Przyznana została kobiecie urodzonej w 1959 r. Emerytura wyliczona została w oparciu o zapisane na koncie składki opłacone za pracę trwającą niewiele ponad miesiąc. Podstawą wyliczenia świadczenia była kwota zwaloryzowanych składek na koncie w wysokości 259,92 zł.

Trzecia z najniższych emerytur wynosi to 1,56 zł. Przyznana mężczyźnie urodzonemu. w 1952 r. Emerytura wyliczona została w oparciu o zapisane na koncie zwaloryzowane składki w wysokości 311,47 zł. Pracował na umowę zlecenie przez kilka miesięcy z bardzo niskim wynagrodzeniem.  

Dodajmy, że 8 marca prezydent RP, Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Czternasta emerytura, trafi do klientów Zus wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Tymczasem w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę - w tej samej kwocie co "czternastka".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy