Reklama

Reklama

Teraz upały, potem możliwe gwałtowne burze. Policja apeluje do mieszkańców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum (poglądowe)

Teraz upały, potem możliwe gwałtowne burze. Policja apeluje do mieszkańców - Zdjęcie główne

W związku z możliwym załamaniem pogody w Kutnie i powiecie policja apeluje do mieszkańców o ostrożność | foto archiwum (poglądowe)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Kutnie i powiecie zmagamy się w ogromnymi upałami, z kolei w ciągu najbliższych godzin mogą je zastąpić momentami groźne i gwałtowne nawałnice. W związku z tym policjanci apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia, które swoim zasięgiem obejmuje m.in. powiat kutnowski. Alert obowiązuje od godz. 17:00 dnia 01.07.2022 do godz. 02:00 dnia 02.07.2022.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 proc.

W związku z możliwą niebezpieczną sytuacją policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie przygotowanie się na to, że nasze mienie może znacznie ucierpieć.

- Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób – podkreśla policja.

Mundurowi przypominają, że silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.

- Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu – przypominają funkcjonariusze.

Policja podkreśla, aby przebywając w domach:

 • Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
 • Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
 • Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
 • Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
 • Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
 • Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
 • Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.

W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

 • Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
 • Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
 • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
 • Wyjdźmy natychmiast z wody.
 • Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.
czytaj także: Co robić w weekend w Kutnie i okolicach? W planach plenerowe kino i animacje dla dzieciaków!

Gdy jedziemy pojazdem:

 • Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
 • Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
 • Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.
info: KPP w Kutnie na podstawie materiałów KG PSP/ MSWiA / RCB&własne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy