reklama
reklama

To popularne oszustwo. Policja przed nim ostrzega

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay podglądowe

To popularne oszustwo. Policja przed nim ostrzega - Zdjęcie główne

Oszustwa internetowe coraz popularniejsze. | foto pixabay podglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaFunkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcji Komendy Powiatowej Policji w Kutnie zwracają się z apelem o ostrożność podczas korzystania z internetu.
reklama

Popularne oszustwo

Policjanci zmagają się z wieloma poważnymi problemami, spośród których szczególnie wyróżniają się oszustwa internetowe oraz przestępstwa wykorzystujące urządzenia telekomunikacyjne. Ofiary tych oszustw często tracą swoje oszczędności, będąc wcześniej sprytnie zmanipulowanymi przez przestępców, którzy żerują na zaufaniu i naiwności użytkowników sieci.

Jednym z popularnych rodzajów cyberprzestępczości jest tzw. „oszustwo na BLIKA”. Ta forma oszustwa polega na zhakowaniu konta na portalu społecznościowym i podjęciu próby wyłudzenia kodu BLIK od znajomych ofiary. Sprawcy wykorzystują komunikatory internetowe, podszywając się pod właściciela skradzionego konta, przestrzegając go przed rzekomą sytuacją kryzysową i prosząc o pilne przesłanie kodu. 

reklama

Mechanizm oszustwa jest stosunkowo prosty, ale skuteczny. Ofiara, logując się do swojego banku, generuje kod BLIK, który następnie wysyła „znajomemu”. W przeciwieństwie do standardowych przelewów, transakcje z użyciem BLIKA nie mogą być cofnięte. Sprawca, który otrzymał kod, błyskawicznie dokonuje wypłaty gotówki z bankomatu. 

Oszustwa takie są na ogół skutkiem braku ostrożności. Wiele osób daje się wciągnąć w tzw. fake newsy, które rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych, co prowadzi do utraty dostępu do konta. Po przejęciu profilu, przestępca rozsyła do znajomych prośby o kod BLIK, co często kończy się powodzeniem. Dzięki temu sprawcy zdobywają fundusze, które następnie wydają na zakupy w Internecie lub wypłacają w bankomatach.

reklama

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:
•    stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto - zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS),
•    potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory - najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze,
•    sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
•    chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.
Pamiętajmy!  Przede wszystkim należy zachować czujność i rozsądnie podchodzić do wiadomości o pożyczenie pieniędzy. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama