reklama

Toruńskie łabędzie były zarażone H5N1

Opublikowano:
Autor:

Toruńskie łabędzie były zarażone H5N1 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaU łabędzi padłych wToruniu był niebezpieczny dla ludzi szczep ptasiej grypy H5N1 - ustalili naukowcy z PIH w Puławach. Tymczasem w mieście znaleziono kolejnego martwego ptaka zwirusem typu H5.

"To był szczepH5N1. Jest to pewne" - powiedział z-ca dyrektora ds.naukowych puławskiego instytutu prof. Jan Żmudziński.

"Testbiologii molekularnej, specyficzny dla H5 i N1, wypadł pozytywnie.Oba łabędzie zarażone były tym wirusem" - dodałŻmudziński.

Próbki z zarażonychłabędzi przekazane zostaną jeszcze do laboratorium w Weybridge podLondynem dla potwierdzenia wyniku. Puławski instytut jest w kontakciez angielskim laboratorium. "Próbki zawiezie przewoźnikautoryzowany na możliwość przewozu materiału patologicznego.Załatwiamy to najszybciej jak można" - zapewnił Żmudziński.

Laboratorium w Weybridgema bazę danych znanych odmian ptasiej grypy, umożliwiającąprowadzenie badań porównawczych. Procedura unijna wymaga, by próbkipobrane od martwych ptaków w którymś z krajów UE, były zbadane w tymlaboratorium w celu ustalenia, czy powodem śmierci był wirus zdolnydo przenoszenia się na ludzi. Według Głównego Lekarza WeterynariiKrzysztofa Jażdżewskiego, wyniki z Weybridge mogą być znane w połowietygodnia.

Dwa łabędzie znaleziono wczwartek w południe w Toruniu na terenie przystani wioślarskiej AZSkoło Bulwaru Filadelfijskiego, oddzielającego Starówkę od Wisły.Jeden łabędź był martwy a drugi - osłabiony - został uśpiony przezweterynarza. W sobotę PIWet w Puławach potwierdził, że łabędziezarażone były wirusem H5. Teren, na którym znaleziono ptaki zostałodizolowany.

Puławski Instytut odwielu tygodni pracuje w stanie podwyższonej gotowości. Każdego dnianadchodzi tu od kilkunastu do kilkudziesięciu próbek martwych ptakówz całej Polski. Napływają próbki różnych ptaków, głównie ptactwawodnego - kaczek, gęsi, łabędzi, kormoranów, mew. Z tymi gatunkamizwiązane jest największe ryzyko przenoszenia wirusa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE