reklama
reklama

Na świat przyszły trojaczki! Pod Kutnem dbają o gatunek, który wymaga stałej ochrony [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na świat przyszły trojaczki! Pod Kutnem dbają o gatunek, który wymaga stałej ochrony [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych poinformowała o tym, że zaobrączkowano i wyposażono w nadajniki GPS aż 19 młodych bociana czarnego – dość rzadkiego ptaka, który w naszym kraju podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Pod Kutnem zaobrączkowano trzy pisklęta.
reklama

- Dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzki ego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w 2021 r. zaobrączkowaliśmy i wyposażyliśmy w GPS-y aż 19 piskląt bociana czarnego w Lasy Państwowe RDLP w Łodzi – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowocyh.

Lokalizator waży niewiele - zaledwie 18 g (bateria paluszek AA waży 23 g) i nie stanowi istotnego obciążenia dla bociana czarnego ważącego około 3000 g. 

reklama

Ponadto, z uwagi na niewielkie rozmiary, logery nie przeszkadzają ptakom w ich codziennej aktywności, a pozwolą nam śledzić losy młodych bocianów czarnych po opuszczeniu gniazda. 

- Do niektórych gniazd musieliśmy wyjeżdżać kilka razy, aby wybrać właściwy dzień na założenie logerów. W jednym gnieździe, niestety, doszło do straty lęgu – relacjonuje RDLP. Najprawdopodobniej kuna leśna zabiła duże pisklę. Kuna zostawiła loger i metalową obrączkę na gnieździe, dzięki czemu urządzenie będzie mogło być wykorzystane w przyszłym roku - relacjonuje prof. Piotr Zieliński z Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

W 2021 r. udało się także odnaleźć kolejne, nowe gniazda bociana czarnego i dołączyły one do lokacji obserwowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego. 

reklama

Nadajniki i obrączki zakładano w nadleśnictwach:

  • Grotniki;
  • Piotrków;
  • Poddębice;
  • Bełchatów;
  • Złoczew;
  • Kutno;
  • Kolumna.
 

W Nadleśnictwie Kutno obrączkowanie bocianów czarnych odbyło się na przełomie czerwca i lipca. Nadleśnictwo poinformowało, że zaobrączkowane pisklęta to trojaczki. 

- Wszystko odbyło się pod okiem specjalistów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Piotr Zieliński i dr Bartosz Janic zaobrączkowali, zważyli, pomierzyli i opisali młode pisklęta – podaje Nadleśnictwo Kutno.

Każdy z trzech młodych ptaków otrzymał obrączkę z numerem. Dodatkowo dwa z nich otrzymały loggery GPS/GSM, dzięki którym będzie można zbierać i analizować informacje o ich bieżącej lokalizacji

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama