reklama

Trwałość bloków właśnie mija. Czy w Kutnie potrzebne są modernizacje wielkiej płyty?

Opublikowano:
Autor:

Trwałość bloków właśnie mija. Czy w Kutnie potrzebne są modernizacje wielkiej płyty? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRząd planuje przeznaczyć dodatkowe środki na remonty bloków z wielkiej płyty. Ich trwałość w momencie budowy była bowiem oceniana na 50 lat, a ten okres właśnie mija. Czy i w Kutnie są potrzebne wzmocnienia starych, PRL-owskich konstrukcji?

Projekt dofinansowań przygotował na zlecenie rządu Instytut Techniki Budowlanej, który przebadał wybrane budynki z wielkiej płyty. Jak zaznaczano, oprócz 50-letniej trwałości wielkiej płyty, przesłankami do badań było szybkie tempo budowy bloków w czasach PRL-u oraz niskiej jakości materiały.

– Zmiany, nad którymi pracujemy, są związane z poprawą bezpieczeństwa użytkowania budynków wielkopłytowych – tłumaczy Zbigniew Przybysz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w rozmowie z "Rzeczpospolitą". – Chodzi przede wszystkim o ocieplanie zewnętrznych ścian trójwarstwowych, a także dodatkowego połączenia warstw: fakturowej i nośnej. Zabezpieczy ona trwałość połączenia warstw płyt oraz wyeliminuje ewentualne przyszłe zagrożenia.

Czy w Kutnie potrzebne są dodatkowe remonty? Jak wskazuje Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Pionier", w mieście róż kompleksowy program termomodernizacji został już przeprowadzony.

- Rozpoczął się już w 1999 roku i został zakończony w 2013 - mówią prezesi "Pioniera" Andrzej Nowakowski i Krzysztof Matusiak. - Program obejmował 190 budynków, na których wykonywano docieplenie ścian i stropodachów, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz niezbędne prace remontowe.

Na wszystkie budynki zostały opracowane audyty oraz szczegółowa dokumentacja techniczna.

- Obecnie RSM "Pionier" modernizuje instalacje elektryczne i domofonowe w budynkach. Najstarsze z nich poddawane są również kompleksowym renowacjom z uwzględnieniem remontów balkonów, wymianą drzwi wejściowych, itp. - dodają władze spółdzielni.


W zasobach "Pioniera" znajduje się 60 budynków w systemie OWT-67 (Oszczędnościowy Wielkopłytowy–Typowy, nazwa pochodzi od roku stworzenia systemu), 83 budynki w technologii OWT-75 oraz 47 budynków w technologii tradycyjnej i mieszanej. Najstarszy budynek w całych zasobach pochodzi z 1960 roku i wykonany jest w technologii tradycyjnej, natomiast najstarszy budynek w technologii OWT pochodzi z 1971 roku. Najnowsze budynki OWT to zaś rok 1992. Z kolei zupełnie najmłodszym budynkiem w zasobach spółdzielni jest Łąkoszyn IX z 2002 roku powstały w technologii tradycyjnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo