Kutnowskie inwestycje: czas na podsumowanie
Lada moment, po ponad 30 latach pracy w Zakładzie Nieruchomości Miejskich, w tym 13 na stanowisku dyrektora, na zasłużoną emeryturę odchodzi Marian Sierpiński. Korzystając z okazji, poprosiliśmy dyrektora o wyszczególnienie najważniejszych inwestycji poczynionych w minionych latach przez ZNM.
W opinii Mariana Sierpińskiego, wśród działań podjętych za czasów jego urzędowania, kluczowymi były: budowa bloków przy ul. Kochanowskiego 9, Barlickiego 59 i 62 oraz Podrzecznej 20; termomodernizacja wszystkich budynków przy ul. Wybickiego; instalacja centralnego ogrzewania w niemal wszystkich budynkach zlokalizowanych w centrum Kutna; wymiana oświetlenia na energooszczędne w częściach wspólnych wszystkich budynków i wprowadzenie podzielników kosztów ciepła.
Ponadto każde mieszkanie bez centralnego ogrzewania zostało wyposażone w czujniki tlenku węgla, wyremontowano kilkaset pustostanów, a każdy budynek (z wyjątkiem jednej kamienicy na Józefowie, gdzie nie ma sieci miejskiej) został podłączony do instalacji wodno-kanalizacyjnej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: W regionie pobiera je już ponad 17 tys. osób. Kto może ubiegać się o to świadczenie?
Zarząd krok od budowy nowego bloku. Planów jest więcej
Wspomniane powyżej inwestycje zostaną uzupełnione w tym roku. Mieszkańcy budynku przy ul. Zduńskiej 7 doczekają się centralnego ogrzewania, natomiast jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne, na obrzeżach miasta pojawi się ogrzewanie ekologiczne. Chodzi o budynki przy ul.: Matejki, 3 Maja, Kochanowskiego, Bema i Wyszyńskiego 7.
Najbardziej ambitny plan dotyczy jednak budowy czterokondygnacyjnego bloku z 30 mieszkaniami przy ul. Kochanowskiego, naprzeciwko istniejącego już budynku przy Kochanowskiego 9.
- Jest sporządzona dokumentacja i pozwolenie na budowę. Miasto w tym roku będzie składać wniosek o dofinansowanie. Jeśli byłyby środki zewnętrzne, to budowa ruszyłaby już w tym roku - wyjaśnia dyrektor Sierpiński.
Budynek miałby składać się z czterech lokali trzypokojowych (52 m2), 20 lokali dwupokojowych (od 39 do 43 m2) oraz sześciu lokali jednopokojowych (od 27 do 29 m2). Każde mieszkanie będzie zaopatrzone w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie i RTV.
Planowana powierzchnia użytkowa nowego bloku to 1 444,64 m2, zaś samych mieszkań 1 190,68 m2. Inwestycja pochłonąć miałaby ok. 10 milionów zł, z czego 8 mln zł wyniesie budowa bloku. Pozostała kwota to koszt modernizacji czterech sąsiednich kamienic - przy ul. Kochanowskiego 4, 8, 10 i 12. Trzeba będzie bowiem wyburzyć komórki, w których dotychczas mieszkańcy trzymali węgiel i zainstalować centralne ogrzewanie.
Co jeszcze planuje Zarząd Nieruchomości Miejskich?
Potężna inwestycja czeka też wszystkie budynki znajdujące się przy placu Wolności. Planowana jest ich gruntowana renowacja - odnowienie elewacji zewnętrznej i wymiana pokrycia dachowego sześciu budynków.
Wciąż trwa walka o remont i rozbudowę popadającej w ruinę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 9. Wcześniejsze trzy przetargi zakończyły się fiaskiem, lecz miasto konsekwentnie, co roku składa wnioski o środki zewnętrzne na ten cel.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.