reklama

Twarze łódzkiej bezpieki w bibliotece

Opublikowano:
Autor:

Twarze łódzkiej bezpieki w bibliotece - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW czytelni dla dorosłych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie można od dziś oglądać wystawę "Twarze łódzkiej bezpieki, przygotowaną przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa prezentuje sylwetki i zdjęcia funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa z lat 1945 - 1989.

Wystawę otworzyła prelekcja poświęcona działalości łódzkiej Służby Bezpieczeństwa, przygotowana przez dr Joannę Żelazko i Leszka Próchniaka, pracowników naukowych Łódzkiego Oddziału IPN. Opowiadali oni o historii Urzędu Bezpieczeństa i Służby Bezpieczestwa, przedstawili też historię utworzenia placówki UB w naszym mieście. Funkcjonowaniu SB na terenie Kutna poświęcone będzie oddzielne spotkanie, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.
- Celem wystawy jest pokazanie konkretnych osób i przedstawienie poprzez to mechanizmu, który służył kontrolowaniu i represjonowaiu społeczeństwa. Chcieliśmy pokazać, że przede wszystkim byli to żywi ludzie - opowiada Leszek Próchniak - Nie chodzi o piętnowanie konkretnych osób, ale budowanie świadomości publicznej na temat tamtych czasów. Nieraz ludzie zwyczajnie nie wiedzieli, że ich sąsiad był esbekiem. Funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa doskonale za to pamiętają osoby przez nich przesłuchiwane, choć raczej nie zobaczą one na wystawie twarzy tych, którzy przesłuchiwali. Skupia się ona na najwyższych rangą funkcjonariuszach.
Na wystawie można obejrzeć zdjęcia oficerów łódzkiej Służby Bezpieczeństwa, fragmenty notatek służbowych i dokumentów dotyczących prezentowanych osób. Uwagę zwraca sylwetka gen. Mieczysława Moczara, który stworzył łódzki Urząd Bezpieczeństwa, a potem przez wiele lat zajmował wysokie stanowiska w strukturach PRL-owskiej władzy. Można także przyjrzeć się funkcjonariuszom pochodzącym z powiatu kutnowskiego: mjr Mieczysławowi Baumacowi i płk Romanowi Miksztalowi. Szczególną uwagę zwraca również postać kpt Grzegorza Piotrowskiego, zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki, który pracował w Łodzi

Wystawę można oglądać do 14 listopada 2008 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE