Z problemem, do naszej redakcji zgłosił się jeden z Czytelników.
- Witam, koleżanka ma duży problem z odbiorem dowodu osobistego, który na nią czeka w urzędzie. Urząd odsyła koleżankę z kwitkiem, mówiąc, że nie obsługują petentów. Do sprawy bankowej, którą musi załatwić, potrzebuje ważnego dowodu, staremu skończyła się ważność. Z uwagi na dowód, który wygasł w żaden sposób nie może rozwiązać swojego problemu. UM informuje, że tożsamość bank może sobie potwierdzić na podstawie starego dowodu i telefonu do UM, co jest oczywiście zupełną nieznajomością tematu, prawa bankowego oraz systemów bankowych. Czy możecie podjąć jakąś interwencję, sprawdzić w UM jak to wygląda z ich strony? - czytamy w wiadomości.
O sprawę postanowiliśmy zapytać w kutnowskim magistracie.
- Mieszkańcy mogą składać wnioski o wyrobienie nowego dowodu osobistego, w obecnej sytuacji wydawane są one jednak tylko w wyjątkowych okolicznościach. Było 10 takich przypadków. W przypadku sytuacji, o której wspomina Państwa Czytelnik, wydział spraw obywatelskich nie stwierdził, że zachodzą takowe okoliczności- wyjaśniają urzędnicy
O jakie "wyjątkowe okoliczności" chodzi? Mowa o sytuacjach, gdy zostaliśmy okradzeni, bądź zgubiliśmy dowód, czyli takich, gdy pozostajemy bez dokumentu tożsamości. A co, gdy nasz dowód utracił ważność?
Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na cofnięcie obostrzeń, jednocześnie magistrat zapewnia, że nie mamy powodów do zmartwień. Jak słyszymy, zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Cyfryzacji, w czasie stanu epidemicznego przeterminowane dowody osobiste nie tracą ważności. Ponadto, jeśli jesteś w trakcie wyrabiania nowego dokumentu, urząd miasta wyda Ci odpowiednie zaświadczenie. To powinno pozwolić na załatwienie wszelkich formalności, np. w banku.
Niemniej, w normalnych okolicznościach, zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, za brak ważnego dowodu grozi grzywna, która może wynieść nawet 5 tys. zł.