Reklama

Twój dowód stracił ważność? Urząd nie wyda Ci teraz nowego, bo... go nie potrzebujesz

Opublikowano:
Autor:

Twój dowód stracił ważność? Urząd nie wyda Ci teraz nowego, bo... go nie potrzebujesz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dowód osobisty utracił ważność, urzędy pozamykane na cztery spusty, a za brak ważnego dokumentu grozi nawet 5 tys. zł kary. Kiedy dodamy do tego brak możliwości załatwienia spraw bankowych, katastrofa murowana. Czyżby? Okazuje się, że niekoniecznie...

Z problemem, do naszej redakcji zgłosił się jeden z Czytelników.

- Witam, koleżanka ma duży problem z odbiorem dowodu osobistego, który na nią czeka w urzędzie. Urząd odsyła koleżankę z kwitkiem, mówiąc, że nie obsługują petentów. Do sprawy bankowej, którą musi załatwić, potrzebuje ważnego dowodu, staremu skończyła się ważność. Z uwagi na dowód, który wygasł w żaden sposób nie może rozwiązać swojego problemu. UM informuje, że tożsamość bank może sobie potwierdzić na podstawie starego dowodu i telefonu do UM, co jest oczywiście zupełną nieznajomością tematu, prawa bankowego oraz systemów bankowych. Czy możecie podjąć jakąś interwencję, sprawdzić w UM jak to wygląda z ich strony? - czytamy w wiadomości.

O sprawę postanowiliśmy zapytać w kutnowskim magistracie.

- Mieszkańcy mogą składać wnioski o wyrobienie nowego dowodu osobistego, w obecnej sytuacji wydawane są one jednak tylko w wyjątkowych okolicznościach. Było 10 takich przypadków. W przypadku sytuacji, o której wspomina Państwa Czytelnik, wydział spraw obywatelskich nie stwierdził, że zachodzą takowe okoliczności- wyjaśniają urzędnicy

O jakie "wyjątkowe okoliczności" chodzi? Mowa o sytuacjach, gdy zostaliśmy okradzeni, bądź zgubiliśmy dowód, czyli takich, gdy pozostajemy bez dokumentu tożsamości. A co, gdy nasz dowód utracił ważność?

Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na cofnięcie obostrzeń, jednocześnie magistrat zapewnia, że nie mamy powodów do zmartwień. Jak słyszymy, zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Cyfryzacji, w czasie stanu epidemicznego przeterminowane dowody osobiste nie tracą ważności. Ponadto, jeśli jesteś w trakcie wyrabiania nowego dokumentu, urząd miasta wyda Ci odpowiednie zaświadczenie. To powinno pozwolić na załatwienie wszelkich formalności, np. w banku.

Niemniej, w normalnych okolicznościach, zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, za brak ważnego dowodu grozi grzywna, która może wynieść nawet 5 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE