Reklama

Reklama

Powiat kutnowski: lada dzień uchodźcy otrzymają 500 plus. Znamy szczegóły

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/gov.pl

Powiat kutnowski: lada dzień uchodźcy otrzymają 500 plus. Znamy szczegóły  - Zdjęcie główne

Uchodźcy | foto poglądowe/gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W maju ruszą pierwsze wypłaty 500 plus na dzieci z Ukrainy. Dotyczczas w województwie łódzkim wpłynęło ponad 19 tys. wniosków o świadczenie dla uchodźców. Ile w powiecie kutnowskim?

Reklama

Dzięki specjalnej ustawie uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się już o świadczenie 500 plus i żłobkowe.

- Niebawem będą także mogli złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy. Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus trafią na ich konta bankowe już w maju – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o 500 plus na dzieci do 18. roku życia na dwa okresy świadczeniowe: bieżący - trwający do końca maja oraz na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku. Przy czym świadczenie 500 plus przysługuje uchodźcy tylko w okresie zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce. 

Dotychczas w całym kraju uchodźcy z Ukrainy złożyli 318 tys. wniosków o świadczenie 500 plus dla około 487 tys. dzieci. W województwie łódzkim takich wniosków złożono ponad 19 tys., w tym 11,2 tys. wniosków obejmujących 17 tys. dzieci -  na bieżący okres świadczeniowy oraz 8,3 tys. wniosków na 12,8 tys. dzieci na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r.

Natomiast w powiecie kutnowskim złożono do tej pory 855 wniosków, w tym 447 wnioski obejmujące 723 dzieci - na bieżący okres świadczeniowy oraz 408 wniosków na 660 dzieci  na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r.

O świadczenia rodzinne z ZUS mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pomoc przy założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu elektronicznie wniosków o świadczenia uchodźcy mogą uzyskać w placówkach ZUS na salach obsługi klientów.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy