Obchody w Krośniewicach
Obchody 80. rocznicy zagłady krośniewickich Żydów odbyły się 3 marca przy kamieniu pamiątkowym na ul. Kutnowskiej. Patronatem honorowym objęli je: przewodniczący Rady Miejskiej w Krośniewicach Sławomir Kępisty, burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
Uroczystość poprowadziła prezes TPZK Bożena Gajewska, a kilka słów o historii społeczności krośniewickich Żydów wygłosiła Julita Szczepankiewicz, mieszkanka Krośniewic i członkini TPZK.
Rabin Dawid Szychowski zwrócił się do zebranych z krótkim wystąpieniem, a następnie odmówił modlitwę za zamordowanych krośniewickich Żydów. Zebrani złożyli kwiaty pod kamieniem pamiątkowym i zapalili znicze. Po obchodach część osób udała się do Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, w którym obejrzeli specjalnie przygotowaną wystawę czasową. Dzięki współpracy z GCKSiR i uprzejmości dyrektor Małgorzaty Przygodzkiej obchody zostały sfilmowane, a film będzie udostępniony w mediach.
W obchodach udział wzięli: Tomasz Marciniak - wiceprzewodniczącyRady Powiatu Kutnowskiego, Sławomir Kępisty - przewodniczący Rady Miejskiej w Krośniewicach, Adam Mikołajczyk, Józef Weininger - Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Dawid Szychowski - Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Artur Kosiorek -wikariusz Parafii Wniebowzięcia NMP w Krośniewicach, Małgorzata Przygodzka - dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Ksenia Stasiak - dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, Grażyna Sochacka - dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem, Bartłomiej Grzanka -kierownik muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem ze współpracownikami oraz Grażyna Baranowska - członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Licznie obecni byli także uczniowie krośniewickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 z nauczycielami Pawłem Górnikiem i Tomaszem Sobczakiem, Liceum Ogólnokształcącego z nauczycielką Renatą Bulewicz-Garstką oraz mieszkańcy Krośniewic.
Obchody w Żychlinie
Uroczystości w Żychlinie odbyły się natomiast na cmentarzu żydowskim, który podczas okupacji był miejscem mordu żychlińskich Żydów oraz pochówku tych zabitych przez Niemców w getcie. Wydarzenie współorganizowało Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina. Patronat honorowy nad obchodami objęli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie Elżbieta Wanda Sikora, burmistrz Gminy Żychlin Grzegorz Ambroziak oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
O dziejach społeczności żydowskiej Żychlina opowiedziała Anna Wrzesińska – prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, a Rabin Dawid Szychowski skierował kilka słów do zebranych i odmówił modlitwę. Głos zabrał także burmistrz Grzegorz Ambroziak, dzięki pomocy którego cmentarz został w części uporządkowany, by mogły się na nim odbyć obchody. Staraniem Burmistrza mieszkańcy Żychlina w dniach od 1 do 15 marca na żychlińskim rynku mogą oglądać wystawę pt. „Zagłada żydowskich miasteczek” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Na koniec zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar zagłady i zapalili znicze.
W obchodach udział wzięli: Magdalena Krupińska-Kotulska - wicestarosta kutnowski, Elżbieta Wanda Sikora - przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie, Agnieszka Sidwa -przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Żychlinie, Grzegorz Ambroziak - burmistrz Gminy Żychlin, Józef Weininger -Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Rabin Dawid Szychowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, ks. Andrzej Młodziejewski - wikariusz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie, Grażyna Baranowska - członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie z nauczycielką historii Marleną Lewandowską, Szkoły Podstawowej w Grabowie z nauczycielką historii Agnieszką Karolak, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, przedstawiciele Straży Pożarnej i mieszkańcy Żychlina.
Info: TPZK
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.