Reklama

Reklama

Uwaga, zostały ostatnie dni! ZUS przypomina o nowym obowiązku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZUS

Uwaga, zostały ostatnie dni! ZUS przypomina o nowym obowiązku - Zdjęcie główne

Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek mają czas, aby założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. | foto ZUS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek mają czas, aby założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zostały na to zatem ostatnie dni! Więcej szczegółów poniżej.

Reklama

Od nowego roku posiadanie aktywnego profilu na PUE będzie już ustawowym obowiązkiem dla wszystkich płatników składek, także zatrudniających do pięciu pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Powinność ta dotyczyć będzie również duchownych, rodziców zatrudniających nianie na umowie uaktywniającej czy też osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeśli tego nie zrobimy, ZUS z urzędu założy nam taki profil.

- Płatnicy składek, którym ZUS założy profil, muszą bezwzględnie przekazać do Zakładu swój adres elektroniczny. Mogą to zrobić np. składając korektę dokumentu zgłoszeniowego ZFA/ZPA - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy mogą upoważnić inną osobę do swojego profilu płatnika na PUE ZUS (np. księgową). W tym celu muszą złożyć pełnomocnictwo w ZUS.  

- Można przekazać je w formie papierowej do placówki ZUS (pocztą lub osobiście) lub w formie elektronicznej – przez PUE ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza ZUS PEL „Pełnomocnictwo”. Udzielone pełnomocnictwo w każdej chwili można odwołać - podkreśla M. Kiełczyńska.

Nie wystarczy tylko założyć konto na PUE ZUS i o nim zapomnieć. Profil musi być aktywny.

To właśnie tą drogą ZUS będzie kontaktował się z płatnikiem, dlatego ważne jest, aby na bieżąco zaglądać na swój profil, by nie przegapić korespondencji.

Info: ZUS Łódź

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy