-Do końca kwietnia oświadczenia majątkowe złożyły 73 osoby, wśród nich 23 radnych. Ponieważ były przypadki niepoprawnego wypełnienia druku oświadczenia, konieczne jest naniesienie poprawek przez osoby składające- wyjaśnia Mariola Baranowska, rzecznik prasowy starostwa -Równolegle trwa proces skanowania gotowych oświadczeń oraz weryfikowania pozostałych. Po zakończeniu niniejszych działań oświadczenia majątkowe bezzwłocznie zostaną opublikowane w BIP-ie.
Podobna sytuacja jest w Urzędzie Miasta -Dokumenty nie zostały jeszcze przekazane do informatyków – mówi Joanna Brylska, rzecznik prasowy UM. W Biurze Rady dowiedzieliśmy się, że część z nich nie została do tej pory zweryfikowana. Zanim znajdą się w internecie może więc minąć jeszcze kilka dni.
Czy tak duże, prawie miesięczne opóźnienie, jest zgodne z prawem? Niestety tak, bo ustawodawca nie określił dokładnie terminu umieszczenia oświadczeń w BIP. W urzędowych biuletynach mają się one znaleźć “niezwłocznie”. W oświadczeniach będziemy mogli się dowiedzieć, ile zarabiają radni, jakie mają domy, oszczędności, ile papierów wartościowych, jakie "ruchomości" droższe niż 10 tys. zł. Radni muszą też podać dane o prowadzonej działalności gospodarczej i zasiadaniu w zarządzie lub radzie nadzorczej spółek, spółdzielni itp. Powinni także ujawnić, jakie kredyty spłacają.