Reklama

Reklama

W Kutnie grasują domokrążcy i oszuści. Policja apeluje o ostrożność

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

W Kutnie grasują domokrążcy i oszuści. Policja apeluje o ostrożność - Zdjęcie główne

W Kutnie grasują domokrążcy i oszuści. Policja apeluje o ostrożność | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowscy policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy z coraz większą premedytacją pukają do drzwi mieszkańców. Działając pod tzw „legendą” i podając się za członka naszej rodziny, przedstawiciela instytucji, czy pracownika spółdzielni, naciągacze mogą wyłudzić od nas pieniądze, albo dokonać kradzieży naszego mienia. Funkcjonariusze przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi.

Reklama

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Ich opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują bywają bardzo różne. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. 

Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna osoba. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP, funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów, pracowników spółdzielni, banków, urzędników, ubezpieczalni czy gazowników. 

Oszuści wymyślają różne historie, by pozyskać gotówkę. Ostrożni powinni być między innymi posiadacze mobilnych aplikacji bankowych, gdyż zdarza się, że przestępcy podszywają się pod pracowników banków.  Podczas połączeń na wyświetlaczu telefonu pojawia się często numer infolinii banku lub innej instytucji. To coraz bardziej popularny spoofing.

Ofiara jest przekonana, że prowadzi rozmowę właśnie z  w/w podmiotami. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Pamiętajmy także, żeby nie otwierać drzi każdemu kto do nas dzwoni i che wejść do naszego mieszkania – nawet jeśli podaje się za pracownika spółdzielni. Każdą osobę – wizytę - urzędnika możemy zweryfikować, np. dzwoniąc do spółdzielni czy urzędu. Nie mamy obowiązku wpuszczać nieznanych osób do naszych mieszkań. Bądźmy ostrożni!

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

- Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności - uczula mł.asp. Daria Olczyk z kutnowskiej policji. 

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.
Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy też uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.

Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne, czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed fałszywym wnuczkiem, policjantem, czy hydraulikiem i utratą zbieranych latami oszczędności.

Info: KPP w Kutnie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy