Reklama

Reklama

W Kutnie zbierają podpisy pod projektem ustawy "Tak dla in vitro" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Kutnie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla in vitro", której celem jest przywrócenie państwowej refundacji tej procedury. Do naszego miasta przyjechali politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy zachęcają mieszkańców do poparcia inicjatywy. Dzisiaj na kutnowskiej targowicy odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej sprawie.

Reklama

Podpisy pod projektem ustawy "Tak dla in vitro" zbierane są w całym kraju, również w Kutnie i okolicach. By zajął się nim Sejm, musi go poprzeć co najmniej 100 tys. obywateli. Na zebranie takiej liczby podpisów projektodawcy mają czas do końca stycznia 2023 roku. 

W Kutnie w tym celu pojawiła się w miniony czwartek jedna z członkiń Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla in vitro", Agnieszka Hanajczyk. Posłanka zbierała podpisy na ul. Królewskiej. Wszyscy chętni mogą też wesprzeć akcję w jej biurze poselskim przy ul. Barlickiego 61 (w każdą środę w godz. 14:00 - 18:00).

Dziś na kutnowskim targowisku konferencję prasową w tej sprawie zorganizował poseł KO, Dariusz Joński.

- Co czwarta para w Polsce, jak również na świecie, nie może mieć dziecka z uwagi na chorobę cywilizacyjną, jaką jest niepłodność. Jedną z metod, która skutecznie walczy z tą chorobą, jest metoda in vitro. To są bardzo duże pieniądze dla rodzin, 20-30 tys. zł. Uważamy, ze to jest metoda, która powinna być finansowana, tym bardziej, że już za rządów PO-PSL była: w ciągu czterech lat urodziło się 22 tys. zł. Dzisiaj samorządy biorą częściowo odpowiedzialność, ponieważ rząd PiS-u zablokował i nie finansuje tej metody. Zaproponował inną metodę, dzięki której w ciągu czterech lat urodziło się niespełna 300 dzieci. To co robią samorządy jest oczywiście niewystarczające, bo nie mają takich środków. To jest zadanie budżetowe, pieniądze powinny iść z ministerstwa zdrowia - przekonywał poseł Dariusz Joński.  

Działacze KO chcieliby, żeby program był finansowany już od przyszłego roku. .

- Szanowni Państwo. Któż nie chce być szczęśliwy, któż nie chce mieć szczęśliwej rodziny. To jest prawo każdego z nas [...] Jeśli chodzi o samorząd, chcielibyśmy, żeby i w mieście Kutno i w powiecie kutnowskim taki program był również programem samorządowym, który jest koherentny z programem rządowym - mówił z kolei Artur Gierula. 

Osoby, które chcą poprzeć projekt obywatelski, mogą wydrukować go samodzielnie w domu, podpisać i wrzucić do skrzynki pocztowej biura poselskiego przy ul. Barlickiego 61. Od czwartku (1 grudnia), a także 6 i 8 grudnia, między godz. 18:00 a 19:00, będzie można zrobić to bezpośrednio w biurze poselskim Dariusza Jońskiego. 

Projekt zainicjowała Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz. Jego założeniem jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi in vitro. Ma być to co najmniej 500 milionów złotych rocznie.

- Metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności, dlatego też powołujemy do życia obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę - twierdzą inicjatorzy akcji.

Niepłodność jest klasyfikowana przez WHO jako choroba cywilizacyjna. Na świecie dzięki metodzie in vitro urodziło się 9 milionów dzieci.

Listę adresów, gdzie można złożyć podpis pod projektem ustawy, znajdziecie na stronie takdlainvitro.pl. Tam też możecie pobrać kartę i samemu zbierać podpisy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy