Reklama

Reklama

W Kutnie znajdował się kiedyś… zamek?! Naukowcy chcieliby to sprawdzić

Opublikowano: 4 marca 2021 11:25
Autor: | Zdjęcie: toza

W Kutnie znajdował się kiedyś… zamek?! Naukowcy chcieliby to sprawdzić - Zdjęcie główne

Możliwe, że w Kutnie kiedyś znajdował się zamek | foto toza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy w okolicach dzisiejszej kutnowskiej Wenecji znajdowały się kiedyś okazałe mury, wieże, a może nawet baszty? Czy pod ziemią w okolicach naszego miasta można znaleźć dowody na to, że kiedyś znajdowały się tu grody i osady? Nie jest to wykluczone, a ewentualne odkrycie pozostałości takich zabudowań byłyby sensacją w polskiej nauce.

Reklama

W tym tygodniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego  - Magdaleny Majorek i Artura Gintera, a także pracowników Muzeum Regionalnego w Kutnie – dyrektora Grzegorza Skrzyneckiego i Jacka Saramonowicza.

Doktor Artur Ginter w trakcie konferencji wspomniał o tym, że w Kutnie niegdyś mógł znajdować się zamek, a w okolicy miasta mogły funkcjonować grody lub osady. Zapytaliśmy go więc, czy współczesna nauka daje możliwość przeprowadzenia tak skomplikowanych badań, które wykazałyby potencjalną lokalizację takich zabudowań.

- Dysponujemy szeregiem różnego rodzaju metod poznawczych. W tej chwili troszkę od nauki takiej humanistycznej, którą przez lata była archeologia, przeszliśmy do nauki typowo ścisłej – odpowiadał Artur Ginter.

Badacze w swojej pracy wykorzystują przeróżne metody np. fizykochemiczne, lecz w szerokim zakresie korzystają także z metod analizowania powierzchni ziemi. Chodzi tu przykładowo o skanowanie laserowe. 

- Skanowanie laserowe w samym Kutnie niewiele nam pomoże, gdyż teren został bardzo przekształcony w wyniku wszystkich działań urbanistycznych, natomiast jeśli chodzi o okolice Kutna to skanowanie laserowe pozwala na identyfikację pewnych obiektów – mówił doktor.

Póki co nie udało się zlokalizować żadnego elementu grodu, który bezpośrednio można by powiązać z osadnictwem przed powstaniem Kutna.

Jeśli chodzi o sam zamek w Kutnie – najprawdopodobniejszą lokalizacją są okolice ulicy Zamkowej. By to potwierdzić konieczne byłyby prac w ramach których sprawdzonoby, czy pod powierzchnią ziemi znajdują się relikty zabudowań zamkowych, bądź pałacowych. Są plany przeprowadzenia badań georadarowych. Jeśli dostarczyłyby one ciekawych wyników prace byłby kontynuowane w szerszym zakresie, w tym poprzez wykopaliska.

- Trudno powiedzieć jaką to miało formę. Często w miejscu starszego osadnictwa, przykładowo grodu, wznoszono zamek. Mamy wiele takich przykładów z obszaru ziem polskich – podkreślał Artur Ginter.

Tylko badania archeologiczne – po wcześniejszych badaniach georadarowych, które prezentują jedynie wstępny obraz – dałyby odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z średniowieczną zabudową, a może z czymś starszym lub młodszym.

- Niestety w miastach sytuacja jest taka, że nowa sieć ulic, budynków, placów nie sprzyja szeroko zakrojonym pracom badawczym. Wyjątkiem są prace, gdzie przebudowana jest duża część rynku, czy np. przy rewitalizacji Pałacu Saskiego – zaznaczał A. Ginter.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej na terenach pozamiejskich, gdzie np. na polach i łąkach bez problemu można przeprowadzić szereg skomplikowanych działań.

Kiedy mogłyby ruszyć działania w kierunku poszukiwań pozostałości zamku? W tej chwili trwają prace nad projektem „Kutno. Powstanie i rozwój małego ośrodka miejskiego w ujęciu interdyscyplinarnym”, który ma być zwieńczony wydaniem książki pod koniec bieżącego roku. W ramach wspomnianego projektu nie przewidziano badań pod kątem poszukiwań zamku w Kutnie, lecz niewykluczone, że wstępne rozpoznanie zostanie przeprowadzone zaraz po wydaniu książki, a więc na przełomie 2021-2022 roku. Artur Ginter stwierdził nawet, że pierwsze prace mogą ruszyć nawet wcześniej.

- Na razie jeśli chodzi o przekazy historyczne i dotychczasowe wyniki badań archeologicznych wiemy zdecydowanie zbyt mało. Istnieją przesłanki za istnieniem starszego osadnictwa. Pozostaje pytanie w którym miejscu, trzeba to udowodnić – zaznaczał doktor Ginter.

Dodał jednak, że nie ma sensu wyprzedzać wyników badań i z pełnym przekonaniem mówić o rzeczach dotąd nieodkrytych, ponieważ potem można się zawieźć. Również same wykopaliska nie dają jednoznacznych odpowiedzi na pytania stawiane przez archeologów. Dopiero tzw. praca gabinetowa, czyli analizy zebranych eksponatów dają szeroki obraz. Czasami wszystko może trwać nawet wiele lat.

- Lata pracy nauczyły mnie, żeby się do racji nie przyzwyczajać i często jest tak, że jednego dnia opowiadam bardzo kwieciście na temat pewnych rzeczy, które odkryliśmy, natomiast następnego dnia wszystko rysuje się zupełnie inaczej, bo odkrywamy kolejne elementy – podkreślał badacz.

Konferencję prasową relacjonowaliśmy także W TYM MIEJSCU. Poniżej znajduje się jej pełny zapis wideo zrealizowany przez Muzeum Regionalne w Kutnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)
 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Ppp

  "hyttps://zabytek.pl/pl/obiekty/g-298590"

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -1

  Lpj

  W państwowym wykazie zabytków jest oznaczony zamek z XV w w parku Traugutta.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  koordynator

  Kreatywne znalezienie zajęcia dla mało kreatywnych ludzi. Hm?! Kutno zna wiele takich śmisznych historii. Kolejny pomysł: Różany Kabaret. Wracając do tematu zamku: prawdopodobnie w Kutnie żyje Król i Królowa. Zacznijmy poszukiwania. Może ktoś ma zdjęcia? Może napiszmy do tematu projekt, może budżet obywatelski pomoże w realizacji, może podnieść podatki by było na tak zaszczytny cel. Może prawdopodobnie miasto zyska sławę, gdyby prawdopodobnie, może a gu gu gu ... Ups!? Pozdrawiam

 • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -1

  Historyk

  Ale bzdura! Kutno należało do Ziemi Łęczyckiej i tam był Zamek. Tutaj ewentualnie pakamera jakiegoś Jankiela

 • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  Ppp

  W większości przypadkow gdy zamek popadal w ruine okoliczna ludnosc rozbierala go po kawalku i budowala z niego domy i obejscia. Trzeba sprawdzic okoliczne najstarsze domy z czego sa zbudowane.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  romek

  A CO BYŁO POD DZISIEJSZYM KDK

  • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -0

   Kutnianin

   Na tym terenie byl wybudowany w latach 1850-1890 browar z 2 podluznymi komorami w podziemiu o dlugosci ok 20 m i szerokosci 6-7 m a w zamkach sredniowiecznych pomieszczenia (nawet piwnice) byly zwykle wielkosci max 6 x 6 m. Po wybraniu z tego terenu zwiru /piasku (staw i druga czesc parku Trauguta) na budowe rampy kolejowej przy ulicy Mickiewicza (za Spirytusownia) powstal staw (w latach 1900-1920). Zimowy lod z tego stawu posluzyl do zalozenia lodowni w tym browarze . W okresie okupacji Niemcy przerobili te komory na swoja centtrale telefoniczna a strop pokryli ziemia i obok wybudowali bunkier ochrony. Po wojnie produkowano tam elementy betonowe. Po wysadzeniu Lodowni przez wojsko czesc cegiel zostala wykorzystana do budowy fundamentow i piwnic KDK reszte wojsko wywiozlo - moze ktos wie gdzie ?

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -1

  Dorn

  my house my castle

 • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -5

  z Kutna rodem

  Jeżeli był zamek to na Kiercholu przykryli go grobami i nie dadzą prowadzić badań. Ludzie - mówię wam - na Kiercholu szukajcie zamku!

  • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -2

   cxcxcxc

   minusują kutnowskie czosnki....

 • 5 miesięcy temu | ocena +12 / -2

  Kutnianin

  W Kutnie naprawde byl zamek. Powstal prawdopodobnie w polowie XV wieku (w tym samym okresie co zamek w Oporowie) Mozna o tym przeczytac w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych tom II (1998 ) a opisany w artykule przez prof Leszka Kajzera . Jego lokalizacje mozna okreslic po analizie inwentaryzacji dobr kutnowskich z 1689 roku (sprzedaz Kutna Zamojskim) gdzie wsrod 17 obiektow budowlanych wymieniony jest zamek. Prawdopodobnie byla to pojedyncza murowana wieza mieszkalna a nie komleks budynkow zamkowych otoczonych murem obronnym

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -9

  Dorn

  zamek w Kutnie jest tak samo prawdziwy jak potwór z Loch ness, ale temat do grzania bardzo dobry na tę pandemiczny letarg w, którym się nic nie dzieje. Kutno czeka na swojego Schlimana. A tak w ogóle to zamki raczej budowano na wzgórzach a nie w bagnie

 • 5 miesięcy temu | ocena +8 / -7

  Krzywym okiem

  Pod Kutnem padł ostatni dinozaur, udowodnione.

 • 5 miesięcy temu | ocena +7 / -7

  histerycy i doktóry

  Zamek? Jasne :) Tylko szkoda, że w żadnych źródłach nie ma wzmianki na ten temat. Taki zamek to każdy pipidówek może sobie wymyślić :)