Reklama

Reklama

W Polsce pracują nad nową szczepionką przeciwko COViD-19. Czy wyprodukuje ją kutnowska firma?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

W Polsce pracują nad nową szczepionką przeciwko COViD-19. Czy wyprodukuje ją kutnowska firma? - Zdjęcie główne

Produkcją antygenów dla amerykańskiego potentata zająć się ma zakład Mabion, którego jednym z udziałowców jest Polfarmex Kutno | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Największe koncerny nie ustają w pracy nad nowymi szczepionkami przeciwko COViD-19. Jednym z nich jest firma Novavax, a produkcją antygenów dla amerykańskiego potentata zająć się ma zakład Mabion, którego jednym z udziałowców jest Polfarmex Kutno. Czy nasza rodzima firma będzie zaangażowana w produkcję szczepionki?

Reklama

Latem Komisja Europejska zatwierdziła nową umowę dotyczącą potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 z firmą biotechnologiczną Novavax. Dostawy preparatu mają być realizowane do 2023 roku. Szczepionka jest już poddawana przeglądowi etapowemu przez Europejską Agencję Leków (EMA) z myślą o ewentualnym wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Głównym elementem szczepionki Novavax będzie antygen produkowany w polskich zakładach spółki Mabion. Umowa między firmami została podpisana w marcu br. i ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku.  

Jak informuje prezes Mabionu, Krzysztof Kaczmarczyk, firma jest przygotowana do produkcji na skalę komercyjną, a parametry produkowanego antygenu napawają optymizmem. Badania przeprowadzone niedawno na próbie prawie 30 tys. osób w USA i Meksyku wskazywać mają na wysoką (ponad 90-procentową) skuteczność szczepionki Novavax przeciw różnym wariantom koronawirusa SARS-CoV-2: brytyjskiemu, południowo-afrykańskiemu i indyjskiemu.

- Spółka zakończyła analizę dokumentacji procesowej i analitycznej firmy Novavax, jak też przygotowała system jakości do wdrożenia nowego procesu i analityki. Kolejne zakończone działania to zwiększenie skali procesu hodowli komórek w bioreaktorach w skali komercyjnej, jak również planowana w ramach umowy dwukrotna realizacja tego procesu - wyjaśnia Krzysztof Kaczmarczyk w rozmowie z portalem money.pl.

Teraz pozostały już tylko formalności, czyli sporządzenie raportów, które zostaną przekazane spółce Novavax po podpisaniu umowy produkcji.

Mabion jest polską firmą biotechnologiczną, trudniącą się wprowadzeniu na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji. Została założona w 2007 roku, a jej udzałowcami są cztery firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, Polfarmex z Kutna, IBSS Biomed z Krakowa oraz Genexo z Warszawy. Jak się dowiadujemy, Polfarmex Kutno nie będzie jednak brał udziału przy produkcji szczepionek Novavaxu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy