reklama
reklama

W powiecie kutnowskim pojawił się następny pojemnik na nakrętki. Gdzie tym razem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Gminy Strzelce

W powiecie kutnowskim pojawił się następny pojemnik na nakrętki. Gdzie tym razem? - Zdjęcie główne

. | foto Urząd Gminy Strzelce

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gmina Strzelce dołącza do miejscowości z powiatu kutnowskiego, w których stanęło "serduszko" na zakrętki.
reklama

Pojemniki na nakrętki (w kształcie serca) pod koniec ubiegłego roku pojawiły się w Kutnie przy Kościele pw. Błogosławionych Męczenników Kutnowskich oraz obok Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela. Z kolei w Krośniewicach niebawem pojawić ma się pojemnik "Miś Wojtek" (więcej pisaliśmy o tym W TYM MIEJSCU).

W ostatnich dniach klasyczne serduszko stanęło pod Urzędem Gminy Strzelce.

Akcja zbierania nakrętek - w jakim celu?

Zbiórka nakrętek organizowana jest najczęściej w szczytnych celach. Przykładem może być zakup wózka inwalidzkiego, zakup fotelika terapeutycznego, czy sfinansowanie kosztownej rehabilitacji lub leczenia. Każdy powód jest dobry, aby zbierać nakrętki i przekazywać je na cele charytatywne.

Wszyscy zbierają nakrętki...

W szkołach, w przedszkolach, na uczelniach wyższych, w urzędach, a nawet w sklepach spożywczych i w marketach, można znaleźć punkty, do których oddaje się plastikowe nakrętki po napojach. Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcje charytatywno-ekologiczne, do których może włączyć się każdy. Plastikowe nakrętki - od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca zebrane przez siebie nakrętki.

Następnie są one przekazywane do skupu plastikowych nakrętek - firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny.

Akcja nakrętki… ale co dalej?

Co można zrobić z nakrętek? Akcja „zbieramy nakrętki” jest zwykle organizowana w szczytnym celu, dla chorych i poszkodowanych przez los. Po sprzedaniu plastikowych nakrętek wolontariusze uzyskują pieniądze, które przekazują potrzebującym. Co dzieje się zaś z samymi nakrętkami?

Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska (plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania od plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych – z odpadów.

Ile kosztuje kilogram nakrętek?

Za każdy kilogram zakrętek skup płaci średnio od 50 groszy do 1 zł. To niewiele, ale jeśli akcja jest szeroko zakrojona, można też uzyskać pieniądze w inny sposób. Sponsor, np. duży koncern produkujący napoje, może zadeklarować, że po zebraniu konkretnej ilości nakrętek plastikowych przekaże odpowiednie kwoty pieniężne na konkretny cel.

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama