Reklama

Reklama

W powiecie kutnowskim powstanie tężnia solankowa! Jej koszt to prawie 45 tys. zł [WIZUALIZACJA/WIDEO]

Opublikowano: czw, 4 lis 2021 06:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Poznaliśmy wyniki głosowania w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Krośniewice. To właśnie tam, dzięki głosom mieszkańców, pojawi się wkrótce tężnia solankowa. Planowany koszt tej inwestycji to 44 982 zł.

Reklama

Tężnia solankowa w Krośniewicach: gdzie powstanie i czemu posłuży? 

Tego jeszcze w powiecie kutnowskim nie było. Zwycięski projekt krośniewickiego Budżetu Obywatelskiego, jakim jest montaż tężni solankowej, to pierwsza taka inicjatywa w naszej okolicy. Tężnia zlokalizowana ma być na skwerku miejskim przy Placu Wolności w Krośniewicach i stać się nowym miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców. Wizualizację projektu znajdziecie w naszej galerii. 

Jak czytamy w opisie projektu, tężnia wykonana będzie z drewna i zabezpieczona impregnatem. Wyposażona zostanie w zbiornik na solankę, pompę oraz oświetlenie. Projekt obejmuje także wykonanie wylewki betonowej jako podłoża dla tężni, przyłącza elektrycznego oraz zakup i montaż altany. 

Projektodawcy zapewniają o zdrowotnych właściwościach tej inicjatywy. Wokół tężni wytwarza się bowiem specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Mikroklimat tężni wspiera leczenie przewlekłych i nawracających schorzeń układu oddechowego, a także posiada właściwości oczyszczające drogi oddechowe.

- W dobie walki ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza tężnia solankowa spełnia też funkcję swoistego filtra powietrza. Z tężni solankowej korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta i Gminy Krośniewice, zarówno dorośli jak i dzieci. Jest to ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu, przynosząca jednocześnie wymierne skutki dla zdrowia. Będzie to doskonałe miejsce na odpoczynek czy chwilę relaksu – czytamy w uzasadnieniu projektu. 

Przypomnijmy, że w tej edycji Budżetu Obywatelskiego głosowaniu zostały poddane łącznie trzy projekty. Drugie miejsce zdobył pomysł utworzenia „Centrum multimedialnej rozrywki – KROŚNIEWICE PLAY&FUN” w świetlicy osiedlowej „Andersówka”. Na trzeciej pozycji uplasowała się za to budowa rodzinnego parku rozrywki na terenach rekreacyjnych przy ul. Kwiatowej w Krośniewicach. 

Konsultacje społeczne w Krośniewicach

Burmistrz Krośniewic, Katarzyna Erdman poinformowała również, że Budżet Obywatelski zapoczątkował w tej gminie cykl konsultacji społecznych, w których mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje opinie, pomysły i oczekiwania. 

- Największą liczbę głosów, czyli 431 otrzymał projekt nr 2 pod nazwą „Tężnia solankowa w Krośniewicach”. Wartość projektu oszacowano na 44 982 zł. Projektodawcom zwycięskiego projektu serdecznie gratuluję i dziękuję za inspirację. Niewątpliwie tężnia solankowa na skwerku w Krośniewicach będzie dla mieszkańców naszej gminy wspaniałym miejscem odpoczynku połączonego z oczyszczaniem dróg oddechowych. Wierzę, ze wspólnie możemy zrobić więcej dla naszej gminy, dlatego też serdecznie zapraszam Państwa do współpracy – mówi burmistrz Krośniewic.

Poniżej zamieszczamy nagranie, na którym burmistrz opowiada o pierwszej edycji krośniewickiego Budżetu Obywatelskiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE