Reklama

Reklama

W tych pożarach giną ludzie i zwierzęta. Kutnowscy strażacy ostrzegają i apelują do mieszkańców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KCI

W tych pożarach giną ludzie i zwierzęta. Kutnowscy strażacy ostrzegają i apelują do mieszkańców  - Zdjęcie główne

W tych pożarach giną ludzie i zwierzęta. Kutnowscy strażacy ostrzegają i apelują do mieszkańców | foto KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Początek wiosny to czas na rozpoczęcie kolejnej edycji kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW”. W tegoroczną akcję zaangażowali się m.in. strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie, którzy ostrzegają przed tragicznymi skutkami takich pożarów.

Reklama

Tylko w Kutnie odnotowano już 21 takich pożarów

Rozpoczęcie kampanii przeciwko wypalaniu traw i nieużytków w marcu nie jest przypadkowe. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów suchej trawy. 

Warto zaznaczyć, że na terenie powiatu kutnowskiego do 30 marca odnotowano już 114 pożarów, natomiast pożary traw i nieużytków to niemal 50% (47,3%) z nich. 

- Pożary te objęły powierzchnię 6,25 ha, a do gaszenia zużyto 123 m3 wody. Największą liczbę pożarów traw i nieużytków odnotowaliśmy na terenie miasta Kutno (21 pożarów). W wyniku tych pożarów nie odnotowaliśmy osób rannych. W działaniach ratowniczo – gaśniczych przy gaszenie pożarów traw i nieużytków zaangażowane było w sumie 71 zastępów w tym: 24 zastępy z JRG PSP Kutno, 38 zastępów OSP w KSRG i 9 zastępów OSP spoza systemu KSRG – informuje mł. bryg. Mariusz Jagodziński, oficer prasowy KP PSP w Kutnie.

Jeden z takich pożarów, do którego doszło w okolicy ulicy Toruńskiej, Wygoda i Barei relacjonowaliśmy na łamach naszego portalu. Więcej W TYM MIEJSCU.

Strażacy ostrzegają: "To bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt"

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

- Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół – dodaje mł. bryg. Mariusz Jagodziński. 

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych, jest ogromne. Niestety, za ponad 94 proc. przyczyn powstania takich pożarów odpowiedzialny jest człowiek.

Info: KP PSP w Kutnie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy