Ocalała z Holocaustu
2 grudnia miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w Kutnie, które zgromadziło młodych mieszkańców miasta, aby uczcić pamięć o trudnych, ale i inspirujących historiach związanych z Holokaustem.
Pani Wanda Albińska, Ocalała z Holocaustu, przybyła do swojego rodzinnego miasta, nie zważając na swój wiek (88 lat), na zaproszenie Kutnowskiego Domu Kultury. Spotkanie miało na celu nie tylko pokazanie filmu, ale także osobiste opowiedzenie swojej historii młodzieży.
Zastępca Prezydenta Miasta Kutno, Zbigniew Wdowiak, objął wydarzenie Patronatem Honorowym i był obecny na spotkaniu, które prowadziła Bożena Gajewska, koordynatorka tego przedsięwzięcia.
Uczniowie kutnowskich szkół mieli okazję obejrzeć film dokumentalny "Nikt mi nie powiedział" w reżyserii Seana O’Sullivana. Film opowiadał o życiu Pani Wandy oraz jej matki, dr Haliny Rotstein, która została zamordowana w Treblince w 1942 roku. Historia ta wzbudziła ogromne emocje wśród ponad trzystu uczniów, którzy po zakończeniu projekcji długo bili brawo.
Pani Wanda, wraz z synem, podzieliła się wspomnieniami z czasów okupacji oraz swoimi powojennymi losami. Luc Albiński opowiedział o działaniach, które podejmują razem w celu upamiętnienia Haliny Rotstein. Już wcześniej przekazał kutnowskiej bibliotece swoją książkę „Warszawskie przymierza”. Dodatkowo, przedstawił projekt swojej Fundacji Rodzin Katyńskich Pochodzenia Żydowskiego.
Spotkanie zgromadziło nie tylko uczniów z różnych placówek oświatowych, ale także przedstawicieli lokalnych instytucji.
Opowieści Pani Wandy i jej syna były nie tylko lekcją historii, ale również inspiracją do refleksji nad ludzkimi losami w obliczu tragedii.
Do końca została ze swoimi pacjentami
Dr Halina Rotstein pochodziła z rodziny lekarskiej. Ukończyła studia medyczne w 1930 roku. Wyszła za mąż za Władysława Rotsteina i przeprowadziła się do Kutna. Jej córka, Wanda Albińska (wraz z Janem - bratem bliźniakiem), urodziła się 11.05.1936 r. w Kutnie.
Wanda miała starszego brata Roberta. Gdy wybuchła II wojna światowa Władysław próbował przedostać się do neutralnej Rumunii, ale został aresztowany przez NKWD. Niemcy wyrzucili z domu Halinę Rotstein będącą w ciąży i z tróją dzieci.
Zamieszkała w wynajętym mieszkaniu i pomagała w szpitalu polowym zorganizowanym w koszarach 37 pp leczyć rannych (w bitwie nad Bzurą) polskich żołnierzy. Na początku 1940 roku Halina Rotstein wraz trójką dzieci opuściła Kutno i wróciła do Warszawy, gdzie mieszkali jej rodzice. Tam urodziła czwarte dziecko – Stanisława.
Wraz z całą społecznością żydowską została umieszczona w getcie warszawskim, pracowała w szpitalu, opiekując się chorymi dziećmi. Dr Halina Rotstein, pomimo możliwości ucieczki z getta, pozostała ze swoimi pacjentami do końca. Zaoferowane dokumenty, które umożliwiłyby jej ucieczkę, oddała komuś innemu.
Wraz z 900 pacjentami oraz 50 pracownikami została w 1942 r. deportowana z getta do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince, gdzie została zamordowana. Wandę Albińską i jej trzech braci udało się przemycić z getta i ukryć. Po zakończeniu wojny rodzeństwo Rotsteinów przebywało w domu dziecka.
Film „Nikt mi nie powiedział” miał swoją premierę w 2022 roku i od tego czasu był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.