Reklama

Reklama

Wójt ubolewa nad postawą proboszcza. "Dzieli społeczeństwo, zamiast je łączyć"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: wikipedia&archiwum

Wójt ubolewa nad postawą proboszcza. "Dzieli społeczeństwo, zamiast je łączyć" - Zdjęcie główne

Wójt Łaniąt (pow. kutnowski) odpowiada na zarzuty miejscowego proboszcza | foto wikipedia&archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niemałe zamieszanie zapanowało w podkutnowskich Łaniętach. Chodzi o przypadającą w tym tygodniu uroczystość Trzech Króli, zarzutach proboszcza kierowanych pod adresem wójta i obszernych wyjaśnieniach włodarza gminy.

Reklama

Proboszcz ma żal do wójta Łaniąt

Pojutrze przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. W parafii w Łaniętach została zaplanowana Msza Święta na którą proboszcz zaprasza całe rodziny wraz z dziećmi.

- Niestety, nie możemy rozpocząć uroczystości koncertem kolęd w kościele, gdyż Pan Wójt zabronił tego Łanięckim Słowikom. Są oni podlegli Gminnemu Ośrodkowi Kultury, który podlega pod Gminę Łanięta. Z tego względu zostali Oni zmuszeni do uczestnictwa w obchodach, które, bez zgody strony Kościelnej zorganizował prywatnie Pan Wójt. Nie można nikomu zabronić uczestnictwa w obchodach religijnych, dlatego jako Proboszcz, Zapraszam Wszystkich do Kościoła na Uroczystą Mszę Świętą o godz. 11.00 – stwierdza Proboszcz Parafii w Łaniętach.

Duszpasterz dodał, że wszystkie inne, świeckie inicjatywy, organizowane w tym dniu nie mają aprobaty Kościoła. Nie są wydarzeniami religijnymi. 

- Nie zgodziłem się na żadne inne uroczystości, mój głos nie został uszanowany, a wręcz zlekceważony. Nie godzi się, organizując inne obchody podszywać się pod Kościół. Jest to niezgodne z ustawą z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej – podkreśla proboszcz z Łaniąt.

Na te zarzuty w obszerny sposób odpowiedział Wójt Gminy Łanięta, który wydał oświadczenie.

- Pragnę odnieść się do nieprawdziwych informacji zamieszczonych w tychże wiadomościach. Nic jest prawdą, że zabroniłem zespołowi „Łanięckie Słowiki" występu w trakcie uroczystej Mszy Świętej, która odbędzie się 6 stycznia 2022 r. Jako Wójt Gminy Łanięta nie zostałem przez ks. Proboszcza poinformowany o tym, że planuje on taki koncert. Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika również, że ks. Proboszcz nie zwrócił się oficjalnie w tej kwestii do kierownictwa Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łaniętach, w ramach którego działa zespół „Łanięckie Słowiki" – wyjaśnia Wójt Łaniąt.

Włodarz dodał, że do zadań Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łaniętach należy organizowanie i koordynowanie działalności zespołu. Dalej włodarz zaprzecza, że jako Wójt Gminy organizuje prywatnie jakiekolwiek uroczystości. 

- Jako organ wykonawczy Gminy, jeżeli podejmuję się organizacji czegokolwiek, to działam urzędowo jako wójt, a nie prywatnie jako Tomasz Szczęsny - komentuje wójt.

W dalszej części oświadczenia czytamy, że nieprawdą jest, że władze gminy zmusiły zespół „Łanięckie Słowiki" do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli, organizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łaniętach, a którego współorganizacji miał odmówić ks. Proboszcz. 

- Jeżeli chodzi o organizację Orszaku Trzech Króli, to jako Wójt Gminy Lanięta podjąłem działania w celu pomocy w pozyskaniu na organizację tego wydarzenia środków zewnętrznych. Pierwotnie w moich planach było, aby Orszak ten został zorganizowany przez Parafię. Jednakże z przyczyn mi nieznanych ks. Proboszcz nie był tym zainteresowany, co pozbawiło Parafię dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w wysokości 5 000,00 zł. Aby nie utracić tych środków zaproponowałem organizację wydarzenia kołom gospodyń wiejskich, działającym na terenie naszej Gminy, na co pozytywnie odpowiedziało tylko Koło Gospodyń Wiejskich w Łaniętach – zaznacza wójt.

Tomasz Szczęsny dodał, że – w przeciwieństwie do tego, co uważa proboszcz - święto Trzech Króli nie posiada tylko charakteru kościelnego, ale od 2011 roku jest również świętem państwowym.

- Zatem nie tylko Kościół Katolicki, ale również podmioty publiczne jak i prywatne mają prawo organizowania w tym dniu uroczystości. Ubolewam, że postawa ks. Proboszcza, który z przyczyn tylko sobie znanych, zabrania innym podmiotom organizacji imprez na terenie gminy Łanięta w dniu 6 stycznia dzieli lokalne społeczeństwo zamiast je jednoczyć – oświadczył na koniec T. Szczęsny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy