reklama

Wróć bez HIV - kampania rozpoczęta!

Opublikowano:
Autor:

Wróć bez HIV - kampania rozpoczęta! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDzisiaj odbyła się półtoragodzinna konferencja Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kutnie, dotycząca Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej HIV/AIDS. Na spotkanie zostały zaproszone wszystkie lokalne mass-media w celu poruszenia tematu profilaktyki choroby. Jak mówi dr inż. Celina Marciszewska: – W Polsce główną drogę zakażeń stanowią obecnie ryzykowne zachowania seksualne – najczęściej ofiarami są osoby w grupach wiekowych 18-29 lat i 29-39 lat. Dlatego też kampania skierowana jest do osób młodych, aktywnych seksualnie – żyjących w związkach formalnych, nieformalnych i nieposiadających stałego partnera.

Następnie przedstawione zostały dane statystyczne, mówiące o tym, iż województwo łódzkie jest czwartym w kolejności, co do liczebności zakażeń i zachorowań. W dalszej kolejności, część wykładową spotkania poprowadził kierownik Oddziału Epidemiologii PSSE Kutno, Sylwia Lewandowska. Z jej wypowiedzi dowiedzieliśmy się na przykład, że epidemia HIV/AIDS w Polsce rozpoczęła się w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. To co dotyczy nas ściślej, jako mieszkańców regionu kutnowskiego to między innymi fakt, iż w ubiegłym roku zdiagnozowano w naszym powiecie 3 przypadki zakażeń wirusem HIV – co przy wartościach zerowych lub sięgających 1 osoby w poprzednich latach – może być bardzo niepokojące.

Jako ostatnia, wystąpiła kierownik Sekcji Kontrolno-Pomiarowej Oddziału Higieny Pracy, Halina Kraszewska. Opowiadała ona bardzo dokładnie o zagrożeniu HIV/AIDS w przypadku takich zawodów jak lekarze, dentyści, strażacy, policjanci itp. Kutnowski Sanepid zamierza niebawem w ramach kampanii "uderzyć" do szkół.

Informujemy, że osoby chętnie poddaniu się badaniu w kierunku zakażenia wirusem HIV mogą za odpłatnością, bez skierowania lekarskiego, zrobić to w dwóch punktach: NZOZ „Laboratorium” przy ulicy Sowińskiego 1 (cena testu – 22 zł) lub NZOZ „Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej”, przy Podrzecznej 9 (cena – 35 zł). Bezpłatnie można wykonać go zaś w dwóch przypadkach: na zlecenie lekarskie w ramach kontraktu z NFOZ (lekarze rodzinni, pion dermatologiczny lub ginekologiczno-położniczy) lub w przypadku chęci zostania krwiodawcą lub dawcą tkanek lub narządów. Podajemy też numer telefonu zaufania, pod który można dzwonić: 022 692 82 26.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE