reklama

Wycinają drzewa w Parku Wiosny Ludów

Opublikowano:
Autor:

Wycinają drzewa w Parku Wiosny Ludów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRozpoczęła się rewaloryzacja Parku im. Wiosny Ludów. Obecnie prowadzone są tam prace związane z wycinką drzew oraz ich pielęgnacją i konserwacją. Do redakcji zadzwonili mieszkańcy Kutna, którzy są zbulwersowani tym, że usuwa się młode, mocne drzewa.- Tnie się na potęgę, wygląda to strasznie, jak po przejeździe czołgów. Z parku zrobiło się cmentarz przyrody! - usłyszeliśmy w słuchawce.Sprawę wyjaśnia Wija Łukomska, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta.- Usunięciu podlegają drzewa, które są w złym stanie zdrowotnym. Drzewa te zamierają lub obumarły, mają połamane konary, posusz, zdeformowany pokrój, ubytki wgłębne i kominowe pni zaatakowane przez choroby i szkodniki - informuje Wija Łukomska. - Usunięciu podlegają również drzewa, które kolidują z nowym projektem zieleni zatwierdzonym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.Koszty dotychczasowych prac to brutto ok. 130 tys. złotych.

Przypomnijmy, że 6 listopada została podpisana umowa na „Wykonanie prac rewaloryzacyjnych w zabytkowym parku im. Wiosny Ludów w Kutnie”. Wykonawca robót został wyłoniony w wyniku przetargu, który wygrało konsorcjum firm: TRACZ Centrum Ogrodnicze Andrzej Tracz z Łodzi - lider oraz jako partner Budownictwo Drogowe KRUG Sp. z o.o. sp.k. z Rabowic.

Koszt inwestycji zgodnie z umową na roboty budowlane wynosi prawie 4,8 mln złotych brutto. Prace potrwają 12 miesięcy czyli do połowy listopada przyszłego roku. Miasto uzyskało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację inwestycji w latach 2013 – 2014 do kwoty 3,5 mln złotych.

Zakres inwestycji:

  • Rewaloryzacja zieleni obejmująca prace pielęgnacyjne w obrębie istniejącego drzewostanu oraz stworzenie kompozycyjnego układu roślinnego, z uwzględnieniem roślinności istniejącej i stylów obowiązujących w trakcie tworzenia układu przestrzennego parku. Projekt przewiduje wykonanie nasadzeń drzew, krzewów i roślin bylinowych na terenie całego parku, a także założenie powierzchni trawiastych.
    W projekcie zieleni pod względem kompozycji, form i wyposażenia istnieje wyraźny podział na część XVIII-wieczną – barokową i część XIX–wieczną - krajobrazową.
    Część barokowa obejmuje teren za budynkiem szkoły muzycznej, teren na którym obecnie znajduje się tzw. mały plac zabaw oraz teren wzdłuż alei Mniewskich, do budynku muzeum.
    W części barokowej zostaną wykonane m. in. nowe szpalery drzew, żywopłoty formowane np. z grabu i bukszpanu, żywopłoty obwódkowe formowane, kwietniki różane, powierzchnie trawiaste. Rosnące wzdłuż alei Mniewskich tuje zostaną usunięte.
    W części krajobrazowej przewidziano wykonanie nowych nasadzeń drzew i grup drzew, uzupełnienie żywopłotów, wykonanie kwietników różanych, nasadzenie grup krzewów, klombów niskich, uzupełnienie runa parkowego oraz wykonanie powierzchni trawiastych o charakterze rekreacyjnym.
  • Wykonanie elementów małej architektury takich jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne. Podział parku na część barokową i krajobrazową znajduje odzwierciedlenie również w doborze elementów małej architektury.
  • Przebudowa alejek parkowych - w celu uregulowania i uporządkowania komunikacji w obszarze parku oraz dostosowania do wymogów konserwatorskich przewidziano rozebranie wszystkich elementów betonowych i bitumicznych. Alejki parkowe zostaną wykonane z nawierzchni tłuczniowej przepuszczalnej typu Plazadur. Przewidziano utwardzenie wszystkich alejek parkowych, również tych, które obecnie są ścieżkami gruntowymi.
  • Wykonanie nowego oświetlania parkowego wzdłuż głównych alejek. Przy wyborze słupów oświetleniowych wraz z lampami kierowano się zabytkowym charakterem parku i wymogami WKZ, które zostały uzgodnione.
  • Budowa automatycznej toalety publicznej, która stanowić będzie niezbędny element wzbogacający wyposażenie przestrzeni publicznej miejskiego parku. Dostęp do budynku z alejki spacerowej o kierunku wschód-zachód w strefie głównego wejścia do parku, w sąsiedztwie zabudowań pałacowych.
Projekt oprócz zakresu wymienionego wyżej obejmuje również wykonanie placu zabaw na tzw. dużej polanie w miejscu istniejącego placu zabaw, realizację ronda, chodników i zieleni przed budynkiem szkoły muzycznej oraz nowej nawierzchni ul. Barcewicza na długości parku. Prace te zostaną wykonane w kolejnych latach jako następne etapy przedmiotowej inwestycji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE