Reklama

Reklama

Wzrosła liczba legalnie pracujących Ukraińców. Ilu przybyło ich w naszym regionie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Wzrosła liczba legalnie pracujących Ukraińców. Ilu przybyło ich w naszym regionie? - Zdjęcie główne

W regionie łódzkim wzrosła liczba legalnie pracujących Ukraińców | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia O ponad 666,7 tys. w pierwszym kwartale 2022 r. wzrosła liczba obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w całej Polsce. Wzrost odnotowano także w naszym województwie.

Reklama

Ukraińcy w Łódzkiem coraz cześciej pracują legalnie

 

W ostatnich miesiącach liczba ubezpieczonych pracowników z Ukrainy wzrosła w regionie łódzkim o blisko 5 tys., obecnie jest ich już 51,5 tys. Zdecydowana większość z tych osób zatrudnionych jest na umowę o pracę i umowę zlecenia. Zaledwie 1 proc. decyduje się na własny biznes. 

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów. Obecnie mamy ponad 932 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń. Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy - 666,7 tys. Jest ich więcej niż w grudniu 2021 r. Przybyło ich niemal 40 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 78,3 tys. Na trzecim Gruzini, których jest ponad 26,2 tys. 

- W województwie łódzkim na koniec grudnia 2021 r. zgłoszonych do ubezpieczeń było 60,5 tys. cudzoziemców. Na koniec marca br. – 66,6 tys. Wzrosła przede wszystkim liczba ubezpieczonych z Ukrainy, z 46,9 tys. osób do 51,6 tys. osób – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. Drugą co do wielkości grupą ubezpieczonych cudzoziemców w Łódzkiem, choć znacznie mniejszą, jest grupa pracowników z Białorusi – 3,5 tys., następnie z Gruzji – 2,3 tys. osób – dodaje rzeczniczka.

Na terenie województwa łódzkiego ubezpieczeni to także obywatele Mołdawii – 1 tys. osób, Rosjanie – 761 osób, cudzoziemcy  z Indii – ok. 900 osób. Wśród cudzoziemców w łódzkim najmniej jest osób z Ghany i Gwinei – po 7 osób. Nie znajdziemy tu jednak w ubezpieczeniu Islandczyków, mieszkańców Aruby czy Andory czy Gabonu.

 

Jakim ubezpieczeniom podlega obcokrajowiec?

 

Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury.

- Wykonując pracę na umowę zlecenie obcokrajowiec, który nie  jest uczniem lub studentem do 26 roku życia, będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu, a  ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne. Natomiast umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26 roku życia nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, chyba że cudzoziemiec podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, u którego pracuje na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę - wyjaśnia Monika Kiełczyńska. 

Ta sama zasada dotyczy, sytuacji w której cudzoziemiec zawiera umowę zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy. Pracodawca musi wówczas opłacić od umowy zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (podstawę oskładkowania stanowi suma wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia). 

Cudzoziemiec zatrudniony tylko na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.  Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.

Info: ZUS regionu łódzkiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy