Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.
Oprócz mieszkańców i przyjezdnych w imprezie biorą udział m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych.
- Nasz festiwal jest wspaniałą okazją do zapoznania się z dorobkiem artystycznym twórców muzyki ludowej z różnych regionów Polski. Ten festiwal promuje i kultywuje polski folklor - tutaj w Leszczynku, centrum nowoczesnej Europy – mówiła wójt gminy Kutno, Justyna Jasińska.
Dodała, że muzyka ludowa w polskiej tradycji zawsze stanowiła ważny element życia codziennego na wsiach, ale nie tylko.
- Muzyka ludowa opowiada o naszych troskach jak również wyraża naszą radość. Pieśni ludowe od zawsze stały na straży zwyczajów i tradycji, były obecne podczas wszystkich ważnych uroczystości – mówiła wójt.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, potem przyszedł już czas na najważniejszy punkt programu, a więc sam festiwal.
Występy oceniane były przez Jury w składzie: Przewodnicząca Jury Alicja Borkowska – Solistka w Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", Kinga Szczepanik – Wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie i Joanna Krysiak – Nauczyciel Muzyki w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Gołębiewku.
W kategorii "Kapela Ludowa"
- I miejsce - Kapela Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy"
- II miejsce - Odnowa Folk
- III miejsce - Kapela Po Kopie
W kategorii "Zespół wokalno-instrumentalny"
- I miejsce - Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń"
- II miejsce - Zespół Ludowy "Leszczynianki"
- III miejsce - Zespół Folklorystyczny "Smardzewianie"
- W tej kategorii jury przyznało dodatkowo wyróżnienia, które otrzymały zespoły: Śleszynianki i Zespół Folklorystyczny "Spod Strzechy"
Na scenie w Leszczynku – oprócz uczestników konkursu – mogliśmy wysłuchać również koncertu, Anny Misztal i Kapeli Odnowa Folk, Orkiestry Gminy Kutno, oraz podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. W programie znalazła się również biesiada taneczna.
Na tym nie koniec. Na terenie zespołu dworsko-pałacowego odbyły się warsztaty makramy i wikliniarskie, warsztaty wokalne, prezentacja rękodzieła, animacje dla dzieci, czy pokazy medycyny ludowej.
Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały lokalne ciasta i specjały. Każdy mógł posmakować dań z grilla lub grochówki, lub spędzić czas w ogródku barowym. Przeprowadzono również konkurs na najlepsze ciasto.
Wydarzenie organizowane było w ramach trwałości projektu pn. „Rozwój gospodarki turystycznej w gminie Kutno poprzez wykorzystanie walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.