Reklama

Reklama

[AKTUALIZACJA] Zabawa przed dworkiem w Leszczynku. Jest rodzinnie i ludowo [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 21 sie 2021 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś w Leszczynku pod Kutnem odbywa się Finał I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Ludowej "Złota Leszczyna". Wydarzenie zorganizowano w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku.

Reklama

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.

Oprócz mieszkańców i przyjezdnych w imprezie biorą udział m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych.

- Nasz festiwal jest wspaniałą okazją do zapoznania się z dorobkiem artystycznym twórców muzyki ludowej z różnych regionów Polski. Ten festiwal promuje i kultywuje polski folklor - tutaj w Leszczynku, centrum nowoczesnej Europy – mówiła wójt gminy Kutno, Justyna Jasińska.

Dodała, że muzyka ludowa w polskiej tradycji zawsze stanowiła ważny element życia codziennego na wsiach, ale nie tylko.

- Muzyka ludowa opowiada o naszych troskach jak również wyraża naszą radość. Pieśni ludowe od zawsze stały na straży zwyczajów i tradycji, były obecne podczas wszystkich ważnych uroczystości – mówiła wójt.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, potem przyszedł już czas na najważniejszy punkt programu, a więc sam festiwal.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny nowy sklep w Kutnie. To punkt ogólnopolskiej sieci

Występy oceniane były przez Jury w składzie: Przewodnicząca Jury Alicja Borkowska – Solistka w Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", Kinga Szczepanik – Wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie i Joanna Krysiak – Nauczyciel Muzyki w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Gołębiewku.

W kategorii "Kapela Ludowa"

  • I miejsce - Kapela Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy"
  • II miejsce - Odnowa Folk
  • III miejsce - Kapela Po Kopie

 

W kategorii "Zespół wokalno-instrumentalny"

  • I miejsce - Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń"
  • II miejsce - Zespół Ludowy "Leszczynianki"
  • III miejsce - Zespół Folklorystyczny "Smardzewianie"
  • W tej kategorii jury przyznało dodatkowo wyróżnienia, które otrzymały zespoły: Śleszynianki i Zespół Folklorystyczny "Spod Strzechy"   

 

Na scenie w Leszczynku – oprócz uczestników konkursu – mogliśmy wysłuchać również koncertu, Anny Misztal i Kapeli Odnowa Folk, Orkiestry Gminy Kutno, oraz podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. W programie znalazła się również biesiada taneczna.

Na tym nie koniec. Na terenie zespołu dworsko-pałacowego odbyły się warsztaty makramy i wikliniarskie, warsztaty wokalne, prezentacja rękodzieła, animacje dla dzieci, czy pokazy medycyny ludowej.

Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały lokalne ciasta i specjały. Każdy mógł posmakować dań z grilla lub grochówki, lub spędzić czas w ogródku barowym. Przeprowadzono również konkurs na najlepsze ciasto.

Wydarzenie organizowane było w ramach trwałości projektu pn. „Rozwój gospodarki turystycznej w gminie Kutno poprzez wykorzystanie walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

CZYTAJ TAKŻE: Błędne etykiety piwa w sklepach. Piwo bezalkoholowe okazało się zawierać… alkohol [ZDJĘCIA]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)