reklama
reklama

Zagrożenie w woj. łódzkim. Może się rozprzestrzeniać, wydano komunikat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe - archiwum

Zagrożenie w woj. łódzkim. Może się rozprzestrzeniać, wydano komunikat - Zdjęcie główne

Ostrzegają mieszkańców kilku województw, w tym łódzkiego | foto poglądowe - archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaJedna z państwowych instytucji informuje o wystąpieniu bakterii, która pojawiła się w kilku miejscach naszego regionu, w tym w pobliskich powiatach. Przekazano, jakie środki zaradcze należy podjąć by ograniczyć jej rozprzestrzenianie.
reklama

Kiedy powiadomić służby?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podaje, że chodzi o bakterię Ralstonia solanacearum. W tym roku i w latach ubiegłych pozytywne wyniki uzyskano dla prób wody pobranych na terenie siedmiu województw:

- dolnośląskiego – rzeki: Odra (na odcinku ok. 19 km), Widawa (ok. 60 km), Ślęza (ok. 2 km) i Oława (ok. 3 km), Żurawka, staw w miejscowości Serby wraz z wodami sąsiadującymi oraz kanał Psarski Potok;

reklama

- opolskiego – rzeki: Widawa (na odcinku ok. 3 km) i Odra (ok. 2 km), rów melioracyjny Sitnik (ujście do rzeki Widawy) oraz wody kanału Odry i Cięciny (ok. 1 km);

- zachodniopomorskiego – rzeka Odra Zachodnia (ok. 1km) – jedna pozytywna próba;

- łódzkiego – rzeka Warta (ok. 160 km) na terenie powiatów sieradzkiego, zduńskowolskiego,

- łaskiego, wieluńskiego oraz pajęczańskiego;

- wielkopolskiego – rzeka Warta na terenie powiatów: kolskiego, konińskiego, wrzesińskiego, średzkiego, śremskiego, obornickiego, szamotulskiego;

- śląskiego – rzeka Warta w powiecie kłobuckim i częstochowskim;

reklama

- mazowieckiego – rzeka Bzura w powiecie sochaczewskim i staw w powiecie grójeckim. 

Warto dodać, że działania monitoringowe są w toku i przedstawiona sytuacja może ulec zmianie. Bakteria Ralstonia solanacearum nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, ale jest zagrożeniem dla upraw ziemniaka i pomidora, na które może się rozprzestrzeniać podczas wykorzystywania zakażonych wód powierzchniowych do nawadniania, zraszania i opryskiwania roślin. 

reklama

- Dlatego w przypadku, gdy wody powierzchniowe zostały uznane za zakażone (odcinki rzek, zbiorniki lub ich części objęte strefą porażenia), zakazuje się stosowania zakażonej wody do nawadniania lub opryskiwania roślin żywicielskich – podkreśla Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się bakterii na terenie wspomnianych województw, zaleca się dokładne obserwacje przede wszystkim upraw ziemniaków i pomidorów pod kątem objawów powodowanych przez bakterię. 

reklama

- Należy zapoznać się z ulotką dostępną na naszej stronie. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy skontaktować się niezwłocznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa – podkreśla Inspekcja Ochrony Roślin.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo