Reklama

Reklama

Zawalony budynek, dach lecący kilkadziesiąt metrów. Mieszkańcy liczą straty i obawiają się kolejnej wichury [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 18 lut 2022 12:19
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczorajsza nawałnica wyrządziła niezliczoną ilość szkód w wielu miejscach powiatu kutnowskiego. Mieszkańcy liczą straty, opowiadają o swoich odczuciach i już zastanawiają się co czeka nas jutro, bowiem synoptycy prognozują kolejne załamanie pogody.

Reklama

Ogromne straty po wichurze w powiecie kutnowskim

Nawałnica wyrządziła ogromne zniszczenia w miejscowościach powiatu kutnowskiego. Żywioł nie oszczędził wsi Ostrówki w gminie Dąbrowice. 

- W Ostrówkach mamy siedem zniszczonych budynków gospodarczych. W tym całym nieszczęściu szczęściem jest, że nie ucierpiał żaden z mieszkańców. Natomiast straty finansowe są duże – mówi wójt Gminy Dąbrowice Dorota Dąbrowska.

Sama Gmina deklaruje, że właściciele uszkodzonych budynków mogą liczyć na jej wsparcie, składane będą także wnioski do Wojewody Łódzkiego o pomoc finansową dla poszkodowanych.

Zarówno wójt jak i mieszkańcy nie pamiętają, by tak silne nawałnice pojawiały się w ich okolicy w początkowych miesiącach roku. Włodarz przypomina, że ostatnia wichura, która wyrządziła podobne szkody, przeszła przez gminę latem ubiegłego roku. Wtedy ucierpiały też budynki mieszkalne. 

Mieszkańcy powiatu kutnowskiego opowiadają o tym, co się działo w trakcie wichury

- To była chwila. Było słychać naprawdę silny wiatr, duży łomot. Pamiętam, że do takich sytuacji dochodziło latem, ale o tej porze roku chyba nigdy czegoś takiego nie widziałem – mówi mieszkaniec jednej z posesji, która ucierpiała w wyniku wczorajszej wichury.

Na miejscu dowiedzieliśmy się, że jeden z budynków gospodarczych niemal całkowicie się zawalił. Z kolei dach z innego budynku przeleciał kilkadziesiąt metrów na drugą stronę drogi, uszkodził kilka drzew ozdobnych sąsiedniej posesji, ściął wierzchołek świerku, uszkodził ogrodzenie i wylądował w polu.

- To sytuacja nadzwyczajna. Około godziny 5:30 mieliśmy nagłe podmuchy silnego wiatru i mamy sytuację taką, jak widzimy. Zaszumiało, zobaczyłem, że woda wlewa się do mieszkania. Podeszliśmy do okna i zobaczyliśmy, że u sąsiada nie ma już dachu. Kilka gospodarstw zostało bardzo uszkodzonych, dachy z niektórych budynków zostały praktycznie w całości zrzucone – mówi sołtys Ostrówek Jacek Spryszyński.

„Kolejna wichura może wyrządzić jeszcze więcej strat”

Przypomniał, że kilka lat temu w Ostrówkach mieszkańcy doświadczyli podobnej sytuacji. Wtedy wichura powaliła wiele drzew, które blokowały drogi, lecz wówczas obyło się bez większych strat jeśli chodzi o budynki.

- Podobno na weekend zapowiadają kolejne wichury. Zapewne niektóre z budynków które teraz przetrwały mogły zostać naruszone, dlatego nie zdziwię się, jeśli kolejne załamanie pogody wyrządzi podobne albo jeszcze większe szkody – mówi mieszkaniec Ostrówek.

Dziś po południu wydano kolejne ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla Kutna i okolic. Niebezpiecznie może być już wieczorem i jutro.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy